SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Çin’den ABD’ye KRİTİK UYARI!..

Çin’den ABD’ye KRİTİK UYARI!..

12 Ağustos 2017 / Cumartesi 09:20

ÇİN’DEN ABD’YE: “GERİLİMİ ARTIRMA!”


Çin basını, Devlet Başkanı Şi Jinping, Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a karşılıklı gerilimi artıracak eylem ve söylemlerden uzak durma çağrısında bulunduğunu yazdı.

Çin devlet basınında yer alan habere göre Şi, Trump ile telefonda görüşerek “tüm tarafların gerilimi artıracak söylem ve eylemleri terk etmesi lazım” dedi.

Şi, Çin ve ABD’nin Kore yarımadasını nükleer silahlardan arındırma ve bölgede barışı koruma açısından aynı çıkarlara sahip olduğunu da belirtti.

BEYAZ SARAY: “YENİ YAPTIRIMLAR KONUSUNDA MUTABIKIZ”

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Çin ve ABD liderlerinin Kuzey Kore’nin kışkırtıcı ve gerilimi artırıcı davranış biçimine son vermesi ve Birleşmiş Milletler’in ülkeye yeni yaptırımlar uygulamasının ”önemli ve gerekli” bir adım olduğu konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

KUZEY KORE’NİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİÇİN 

Çin, Kuzey Kore’nin en büyük ticaret ortağı ve uluslararası toplumun büyük ölçüde izole ettiği bu ülkenin en büyük destekçisi konumunda.

ABD ve Çin arasında ise Çin’in Kuzey Kore’ye verdiği desteğin yanı sıra Güney Çin Denizi’ndeki ihtilaf nedeniyle de zaman zaman gerilim yaşanıyor.

Son olarak, ABD donanmasına ait bir savaş gemisi Güney Çin Denizi’ne girerek Nanşa Adaları yakınlarındaki yapay Meyci (Mischief) resifine yaklaşmıştı. Pekin yönetimi savaş gemisinin karasularını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD’yi protesto etmiş ve Washington’ı ”provokasyonla” suçlamıştı.

Ancak Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ”iki ülke liderleri arasındaki ilişkinin oldukça yakın olduğu ve Trump’ın Şi ile buluşacağı tarihi Çin ziyaretini iple çektiği” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER