Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

ÇİN DEVREDE!.. ORTALIK GERİLİYOR...

Suriye'nin Doğu Guta bölgesindeki Duma'da kimyasal silah kullanıldığı iddiaları sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'ye yönelik 'askeri müdahale' tehdidine Çin'den yanıt geldi.


 İddia hakkında 'kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma' çağrısı yapan Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin'in 'amaçsız güç kullanımına' karşı olduğunu duyurdu.

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Şuang basın brifinginde ülkesinin 'amaçsız güç kullanımına veya güç kullanma tehdidine karşı olduğunu' söyledi.

'ASKERİ YOLLAR BİZİ BİR YERE GÖTÜRMEZ'

Sözcü, Duma'da gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırı konusunda 'kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma yapılmadan hiçbir tarafın sonuçlar konusunda peşin yargıda bulunup rasgele yargılara varmaması gerektiğini' söyledi. Sözcü ayrıca "Askeri yollar bizi bir yere götürmez" açıklamasında bulundu.

İSVEÇ VE ALMANYA'DAN RUSYA'YA 'ESAD ÇAĞRISI'

Almanya ve İsveç dışişleri bakanları ise Rusya'dan 'elindeki kimyasal silahları teslim etmesi' için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istedi. Askeri misilleme seçeneğini dışlayan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom "Şiddet içermeyen bir kararı desteklemek ilk olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) görevi" dedi.

Kimyasal saldırı iddiasını 'korkunç bir suç' olarak niteleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise Rusya ve diğerlerinin 'Esad'ın kimyasal silahlarını teslim ettiğini ve insani hava koridorları açılmasını sağlaması gerektiğini' söyledi.

Kaynak: Sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ