2461 izlenme 23 Eylül 2021
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık repo faizini yüzde 18'e çekti. Merkez Bankası'nın kararı öncesi 8,64 düzeyinde seyreden dolar 8,80 yükseldi.

SABAH 8.67 SEVİYESİNDEYDİ
İstanbul serbest piyasada dolar 8,6760 liradan, avro 10,1690 liradan güne başladı. Serbest piyasada 8,6740 liradan alınan dolar, 8,6760 liradan satılıyor. 10,1670 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 10,1690 lira olarak belirlendi.

AKŞENER’DEN TEPKİ ‘ALLAH’TAN EKONOMİSTSİN YA OLMASAYDIN’

Merkez Bankası kararı sonrasında döviz kurlarındaki dalgalanmayı Erdoğan’ın yanlış ekonomi politikalarına bağlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tepki gösterdi. Akşener’in sosyal medya hesabından yaptığı videolu paylaşım şöyle;

‘ALLAH’TAN EKONOMİSTSİN YA OLMASAYDIN’
“Sayın Erdoğan, Allah’tan ekonomistsin! Olmasaydın, millet olarak ne yapardık bilmiyorum…
Gerçekten bu hamlelerin dışında, ekonomiye dair rasyonel bir planınız var mı? #MilletimizSoruyor”

ZOR GÜNLER KAPIDA
Öte yanda Yeniçağ Gazetesi yazarı ekonomist Remzi Özdemir, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi. Norveç bile faiz oranlarını arttırdığını hatırlatan Özdemir, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi. Merkez Bankası'nın faizleri 100 baz puan düşürmesini değerlendiren ekonomist Remzi Özdemir, kararı şöyle değerlendirdi:

‘ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK’
"Merkez Bankası Saray’ın baskısına daha fazla dayanamayarak faizleri 100 baz puan düşürdü. Merkez Bankası’nın bu kararı borsayı düşürdü dövizi ise yükseltti. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Bütün dünya Merkez Bankaları faiz yükseltirken, Merkez Bankası sarayın baskısına dayanamayarak faiz indirdi. En son bu sabah petrol zengini Norveç bile faiz oranlarını arttırmıştı.”

‘KASIM AYI’NDA ZOR GÜNLER BEKLİYOR’
“Doların bir süre daha bu seviyelerden sonra hafif gevşeme olasılığı var: Ancak kasım ayı itibariyle Türk lirasını zor günler bekliyor. FED’in varlık azaltımı ve hemen arkasından faiz artış kararı başta Türk lirası olmak üzere tüm gelişmekte olan ülke paralarını olumsuz etkileyecek. Zaten güvenli liman olarak görülen altın da düşüyor. Çünkü ABD faizlerinin yükselmesi güvenli liman olarak paranın buraya yönelmesine neden olacak."

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ