SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Davutoğlu'ndan Çok Sert Azez Açıklaması

Davutoğlu'ndan Çok Sert Azez Açıklaması

8 Aralık 2016 / Perşembe 07:00

Eğer YPG çekilmezse…

 “Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz”  Davutoğlu “YPG Azez’den uzaklaştırıldı. Azez’in düşmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bir dizi ziyaretlerde bulunmak için gittiği Ukrayna yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. PYD lideri Salih Müslim’in “Geri çekilmeyeceğiz” açıklamalarını değerlendiren” Davutoğlu, “YPG Azez’den uzaklaştırıldı. Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. Çekilmezlerse hava alanı kullanılamaz hale gelecek” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

“Bugün Türkiye’de PKK, Suriye’de de YPG Rusya’nın açık bir enstrümanıdır. Onun yayılmacı politikalarının piyonlarıdırlar. Bu doğru görülmezse ileride daha başka sıkıntılar doğacak. Rusya, Türkiye’yi sıkıştırabilmek için de bu araçları kullanıyor. Dolayısıyla bizim tutumumuzun son derece meşru bir temeli var.”

“Türkiye, kendi güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alır. Hiçbir ülke Suriye’deki gelişmelerden Türkiye’deki kadar etkilenemez. Dolayısıyla güvenlik tedbirleri almaktan tereddüt etmeyiz.”

“Suriye’deki gelişmeler bağlamında da ılımlı muhalefeti yok etmeye ve Halep-Türkiye koridorunu Azez üzerinden de YPG ile kapatmaya, sonraki aşamada da Azez’in de doğusuna geçerek, YPG’nin Kobani’den gelen muhtemel YPG’lilerle birleşme gibi teşebbüsleri karşısında Türkiye’nin tavrı eskidendir belli. YPG, Fırat’ın batısına geçmeyecek, Azez’e de yani Afrin’in de doğusuna geçmeyecek.”

DAVUTOĞLU KONUŞURKEN RUSLAR VURUYORDU!

Davutoğlu bu açıklamaları yaptığı esnada ise Rus jetleri Azez’i vurmaya başladı. Suriye’nin Halep kentinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) denetimindeki Azez ilçesinde Rus savaş uçakları tarafından hava saldırısı düzenlendiği bildirildi. Rus savaş uçaklarının Azez`e yönelik bombardımanında bir okul ile hastanenin de hedef alındığı öğrenildi.

Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER