Ekonomi

Destici Saftan Çıktı ‘Ahlaki Değil’

BBP’nin lideri Mustafa Destici dikkat çeken bir çıkış yaptı. Destici ‘Düşük gelirli ise asgari ücretliyse, 7 bin 500 lira gibi bir emekli maaşı alıyorsa, bundan vergi almak bence hem ahlaki değil, hem yasal da değil aslında’ diyerek tepki gösterdi.

‘ANAYASAYA AYKIRI’
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ekonomik krize ve son zamlara değinen Destici, şunları söyledi:
– Vergi artışlarıyla bütçe açığını kapatmak, bunlar 70’li yılların çözüm önerileri, çözüm yollarıydı. Bugün artık vatandaşımız daha farklı çözümler bekliyor, daha konforlu çözümler bekliyor. Kendi hayatını zorlaştıracak değil ya da kemerini böyle son iliğine kadar sıkacak şekilde değil daha böyle konforlu daha rahat çözümler bekliyor”.

‘FAKİR DAHA AZ VERGİ ÖDEMELİ’
– Bütçe açıkları elbette kapatılmalı, ama bu sadece dolaylı vergiler vasıtasıyla fakir, zengin ayırt etmeden vatandaşların hepsinin sırtına birden yüklenmemeli. Kimin mal varlığı fazlaysa o daha fazla katkı sağlamalı, daha fazla vergi ödemeli”.

‘ANAYASAYA AYKIRI’
– Düşük gelirli ise asgari ücretliyse, 7 bin 500 lira gibi bir emekli maaşı alıyorsa, bundan vergi almak bence hem ahlaki değil, hem yasal da değil aslında. Anayasaya da baktığımız zaman vergi kazançtan alınır. Yani kazanandan alınır, zenginden alınır. Ama maalesef ülkemizde önemli bir kısmı dolaylı vergi olduğu için toplanan vergilerin örneğin akaryakıttan alınan ÖTV zenginle fakir aynı oranda ödüyor”.

ADAY OLDU AMA SEÇİLEMEDİ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, 2003 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerinde aday olmuş ancak seçimlere girdiği İstanbul 1. Bölge’den seçilememişti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu