SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / Dikkat çekici hamle!.. ‘PATRİOTLAR ÇEKİLİYOR’

Dikkat çekici hamle!.. ‘PATRİOTLAR ÇEKİLİYOR’

26 Eylül 2018 / Çarşamba 16:55
ABD...

WSJ: “ABD, 3 Ortadoğu ülkesinden Patriot sistemlerini çekiyor”

Pentagon’un 3 Ortadoğu ülkesinde bulunan 4 Patriot füze savunma sistemini geri çekme kararını duyuran Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, bu ülkelerin Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn olduğunu duyurdu.

BİR AY İÇİNDE ÇEKİLİYOR

WSJ, bir yandan ABD Başkanı Donald Trump İran’a karşı esip gürlerken diğer yandan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in Ortadoğu’daki 3 müttefik ülkeden Patriot füze savunma sistemlerini geri çekme kararı aldığını yazdı. Patriot çekme kararının gelecek ay hayata geçirileceği kaydedildi.

‘İRAN’IN FÜZELERİNE KARŞI SAVUNMASIZ KALACAKLAR’

Haber, ABD yönetiminin Tahran’ı tüm bölge ve hatta tüm dünya için tehdit olarak gösterip İran’ın balistik füze programını hedef aldığı bir dönemde patlak verdi. Trump’ın BM’de İran’a karşı atıp tuttuğu sırada gelen bu adımın, Ortadoğu’daki müttefik ülkeler Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn’i savunma açısından zayıf düşüreceğine dikkat çekildi.

HEDEFTE RUSYA VE ÇİN

Bunu Mattis’in kararı olarak sunan haberde, böylece odağın, Ortadoğu ve Afganistan’da uzun zamandır devam eden ihtilaf ve çatışmalardan Rusya ve Çin’le yaşanan gerginliklere kaydırıldığını belirtti.

Washington ile Moskova arasında Kırım’ın Rusya’ya iltihakından Suriye savaşı ve 2016 ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesi iddialarına uzanan bir dizi sorun var.

Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER