Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2478 görüntülenme )

Dikkat! Çin'den ABD'ye Uyarı: SAVAŞ ÇIKABİLİR!

Her gerginlik Ortadoğu'ya sıçrayacak!
  ABD ile Çin arasındaki gerginlik tırmanırken, Çinli komutandan ABD’ye "Küçük bir kıvılcım savaş çıkarabilir" uyarısı geldi.
 
Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Wu Shengli ve ABD Deniz Kuvvetleri Muharebe Başkanı John Richardson dün telekonferans görüşmesi yaptı.
 
Görüşmede ABD’nin Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yapay adalara yaklaşan ABD’ye ait USS Lassen adlı destroyer konusu konuşuldu.
 
Wu, ABD’nin "tehlikeli provakatif eylemlerini" durdurmadığı takdirde, küçük bir kıvılcımın savaş çıkarabileceğini söyledi.
 
Bugün medyaya yansıyan görüşmeyle ilgili olarak Wu, ABD’nin tutumunun sürmesi halinde bunun iki tarafı denizde ve havada baskı altına alacağını kaydederek, ABD’yi eleştirdi.
 
Washington’un, Çin hükümetinin ciddi girişimi ve protestosunu hiçe sayarak destroyeri Çin karasularına gönderdiğini vurgulayan Wu, söz konusu eylemlerin Çin'in egemenliğine ve güvenliğine, bölgesel barış ve istikrara zarar verdiğini ifade etti.
 
Çin'in sözkonusu ada ve resiflerde yaptığı inşaların ülkenin içişleriyle ilgili olduğunu ve herhangi bir ülkeyi etkilemediğini savunan Wu, ABD'nin egemenlik ihlallerine son vermesini istedi.
 
Çin medyasına göre, ABD'li komutan Richardson ise ABD gemilerinin Güney Çin Denizi'ndeki barışçı geçişlerinin küresel seyrüsefer özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek, başka herhangi bir ülkeyi hedef almadığını ileri sürdü.
 
Güney Çin Denizi konusundaki tutumlarının açık olduğunu yineleyen Richardson, taraf tutmayacaklarını dile getirdi.
 
Çin kısa süre önce, yapay adaların etrafında 12 millik kara sularına giren ABD savaş gemilerine gereken cevabı vereceğini duyurmuştu. ABD destroyerine bir deniz istihbarat uçağının eşlik ettiği de ifade ediliyor.
 
ABD Savunma Bakanı Ash Carter, ABD ordusunun uluslararası hukukun izin verdiği ölçüde her yere gideceğini ve buna tartışmalı Güney Çin Denizi’nin de dahil olduğunu söylemişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ