SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Dikkat! E-Tebligat Başlıyor!

Dikkat! E-Tebligat Başlıyor!

8 Aralık 2016 / Perşembe 06:20

Başvuru zorunlu…

 E-Tebligat’a başvurmak zorunlu mu?

 
E-Tebligat, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, gelir vergisi mükelleflerinden ticari, zirai ve mesleki yönden kazanç elde eden herkesi kapsayacak bir sistem olacak.
2016’dan sonra zorunlu olacak bu sistemde, kazançları gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler ile diğer vergisel yükümlülükleri bulunan mükellefler ise sisteme gönüllü bir şekilde katılabilecek.

E-Tebligat sistemine nasıl başvurulur?

Gerçek kişiler kendi kişisel bilgileriyle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi olan https://intvrg.gib.gov.tr  adresine girerek giriş için yönlendirmeleri takip etmesi gerekiyor.
 
İnternet vergi dairesi şifresi olanlar için “kullanıcı girişi” ekranından kullanıcı kodu, parola ve şifre bilgilerini girerek sisteme giriş sağlayabiliyor. İnternet vergi dairesi şifresi olmayanlar için de “TC Kimlik No ile Giriş” ekranından kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu şekilde E-Tebligat sistemi için başvuru yapmış oluyorsunuz.
 
E-Tebligat başvuru işlemini gerçek kişiler, kağıt olarak başvuru formu doldurarak “Elektronik Tebligat Talep Bildirimi” ile bizzat kendileri vergi dairesine giderek başvuru yapabiliyor.

Tebliğ edilen belgelere nasıl ulaşılır?

 
https://intvrg.gib.gov.tr  internet adresinden sisteme giriş yapanlar “Elektronik Tebligat” adreslerine gönderilen belgeleri görüntüleyebiliyor. Ayrıca belgenin detaylarını görebiliyor ve istedikleri takdirde belgenin yazıcı kopyasını da alabiliyor(Hürriyet).
 

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER