SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Dikkat!.. İLKER BAŞBUĞ’DAN ÇOK KRİTİK AÇIKLAMA!

Dikkat!.. İLKER BAŞBUĞ’DAN ÇOK KRİTİK AÇIKLAMA!

13 Nisan 2017 / Perşembe 07:03

BAŞBUĞ: ÜNİTER DEVLET TEHLİKEDE

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin olarak, “Gerçekte başkanlık sistemi federasyonlar için planlanmış ve uygulanmış bir sistem. Türkiye’nin bölünmesine yol açabilir” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 26. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’dan Anayasa değişikliğiyle ilgili çarpıcı açıklamalar:

“ÜNİTER DEVLET TEHLİKEDE”
“Mevcut 1982 Anayasası Türkiye’nin siyasi yapısını “üniter devlet” olarak tanımlamıştır. Türkiye, 1984 yılından beri “etnik milliyetçilik” doğrultusunda hareket eden bir terör örgütü ile mücadele etmektedir. Bu terör örgütü “ara siyasi çözüm olarak” Türkiye’de federasyon yapısını hedeflemektedir. Irak’ta yaşananlara bakılırsa, 2003 sonrasında Irak’ta kurulan federasyon yapısı çatırdamaktadır. Öncelikle Irak’ın parçalanarak bağımsız devletlerin kurulması tartışmalarına her gün şahit olmaktayız.”

“TEHLİKEYİ GÖRMEMEK AFFEDİLEMEZ”
“Bu şartlarda, Türkiye’nin de federatif yapıya dönüştürülmesinin, Türkiye’nin bölünmesine yol açabileceğini görmemek, tarihi ve affedilmez bir hata olur. Kimse, Türk Milleti’nin bütünlüğünü ve ülkenin bölünmezliğini her şeyin üzerinde tutanlardan; böyle bir şeyi kabul etmesini beklemesin.
Başbuğ: Başkanlık, federasyon için planlanmış bir sistemdir
Kaynak: Sözcü/Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER