SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / DİKKAT!.. ŞARBON VAKASI!..

DİKKAT!.. ŞARBON VAKASI!..

11 Eylül 2018 / Salı 01:36
Hastanelik...

İstanbul’da kestiği kurbanın kemik kıymığı eline batan ve sonrasında geldiği Zonguldak’ta rahatsızlanan kişi, “şarbon” şüphesiyle tedavi altına alındı.

İNCELENİYOR

Alınan bilgiye göre, İstanbul’da kurban kesen A.Y’nin (47), eline kemik kıymığı battı. Zonguldak’a dönen A.Y, bir süre sonra rahatsızlanarak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne başvurdu. A.Y, “şarbon” şüphesiyle tedavi altına alınmasının ardından kendisinden ve kurban etinden alınan numuneler Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi’ne gönderildi. A.Y’nin tedavisi devam ederken, gönderilen numunelerinin sonuçlarının beklendiği öğrenildi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Bu arada İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin, konuya ilişkin çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de söz konusu kişiden alınan numunelerin Ankara’ya gönderildiğini ve hastanın tedavisinin devam ettiğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN SON ŞARBON VAKALARI

Yurtdışından ithal edilen büyük baş hayvanlarda görülen şarbon hastalığı gündemdeki yerini koruyor. Hastalık son olarak İstanbul’da görülürken Ankara, Sivas ve Bitlis gibi bölgelerde de kısa süre içinde birçok kişi şarbon nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Yetkililer, 4 ildeki şarbon ihbarlarının teyit edildiğini söylerken uzmanlar ise şarbona yakalanan hayvan sayılarının artabileceğini belirtiyor.

ANKARA’DA 50 İTHAL HAYVANDA GÖRÜLDÜ

Et ve Süt Kurumu tarafından Kurban Bayramı öncesi Brezilya’dan Türkiye’ye getirilen 3 bin 959 büyükbaş, kurbanlık olarak satılmak üzere Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki özel çiftliğe yediemin olarak bırakıldı. Buradan alınan kurbanlıklar Sincan’ın değişik bölgelerine götürüldü. 3 bin 959 büyükbaş hayvanın kesimi yapılırken 28 Ağustos tarihinde kesilen bu hayvanlardan 50’sinin şarbon nedeniyle telef olduğu belirlendi.

Et ve Süt Kurumu olayın ardından açıklama yaparak, “Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

SİVAS: 3 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURDU

Şarbon tehlikesinin olduğu başka bir bölge ise Sivas. Geçtiğimiz cuma günü Sivas’ın Gürün ilçesine bağlı Karadoruk köyünde, ölen büyükbaşların etiyle temas eden, aynı aileden 3 kişi vücutlarında yaralar oluşunca hastaneye başvurdu. Ölen hayvanlar, yakılarak gömülürken, köy şarbon şüphesiyle karantinaya alındı. Köyün muhtarı 2 büyükbaş hayvanın telef olduğunu daha sonra açıkladı.

SİLİVRİ’DE 7 BÜYÜKBAŞ HAYVAN

Şarbon vakaları en son İstanbul’da görüldü. 1 Eylül akşamı Bakırköy’deki Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Hastanesi’ne birçok hasta şarbon şüphesiyle acile başvurdu. 13 kişinin Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, 9 kişinin ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne şarbon şüphesiyle hastanelere başvurduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Silivri’deki bir işletmede 7 tane hastalık şüphesi taşıyan hayvan olduğunu söyledi.

BİTLİS’TE 42 HAYVAN TELEF OLDU

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli basına yansımayan bir bölgede daha şarbon vakalarının görüldüğünü söyledi. Pakdemirli’nin açıklamalarına göre, geçtiğimiz hafta Bitlis’te 42 hayvan telef oldu.

Pakdemirli Bitlis olayı için de, “Şarbon hastalığının bu yıl Romanya, Fransa, İtalya, Rusya ve Macaristan görüldüğünü belirten Pakdemirli, “Türkiye’de, 2018’de 79 noktada şarbon hastalığı görüldü. Medyada kaçı yer aldı? Çoğu yer almadı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA/ gazeteduvar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER