SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / ‘DİPLOMA SAHTE’ dediler… ‘BAKAN İSTİFA ETTİ’

‘DİPLOMA SAHTE’ dediler… ‘BAKAN İSTİFA ETTİ’

12 Eylül 2018 / Çarşamba 16:09
Şaşırtıcı ?

İspanya Sağlık Bakanı Carmen Monton, yüksek lisans diplomasında sahtecilik yaptığı iddiası üzerine istifa etti.

İspanya basını, başkent Madrid’deki Kral Juan Carlos Üniversitesi’nde toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi alan genç bakanın notlarında manipülasyon, tez çalışmasında da intihal yaptığını ileri sürüyordu.

YÜKSEK LİSANS DİPLOMASI

Eldiario.es adlı internet sitesi, Monton’un yüksek lisans derecesini, hiçbir hocayla iletişim kurmadan ve sınavları takip etmeksizin elde ettiğini gündeme getirmişti. La Sexta adlı televizyon kanalı ise bakanın yüksek lisans tezine ulaşmış ve pek çok sayıda intihal saptandığını ileri sürmüştü.

Söz konusu iddiaları yalanlayan bakan, bireysel durumunun hükümeti zor durumu düşürmemesi için istifa ettiğini açıkladı. Üniversite ise Morton’un notlarının manipüle edilmesinde sorumluları belirlemek için soruşturma başlattığını duyurdu.

İSTİFA EDEN İKİNCİ BAKAN

Böylece yaklaşık dört ay önce kurulan Pedro Sanchez’in sosyalist hükümetinde ikinci kez bir bakan istifa etmiş oldu. Geçen haziranda, Kültür ve Spor Bakanı Maxim Huerta 2006 ve 2008 yılları arasında 220 bin avroluk vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasının ardından görevi bırakmıştı.

Sanchez, kendi dahil 17 kişiden oluşan kabinesinde İspanya tarihinde bir ilk olacak biçimde 11 kadın bakana yer vermişti. Monton’un istifasıyla kadın bakan sayısı 10’a düştü.

Kaynak: gazetediken

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER