SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / DİYANET’TEN İNANILMAZ U DÖNÜŞÜ!..

DİYANET’TEN İNANILMAZ U DÖNÜŞÜ!..

4 Ocak 2018 / Perşembe 08:14

DİYANET: KÜÇÜK YAŞTA ÇOCUKLAR EVLENDİRİLMEMELİ


Diyanet’in resmi sitesinde yer alan evlilikte yaş tanımı skandalına açıklama geldi.

Diyanet’in sitesinde yer alan ve büyük tepki toplayan “Kızların 9, erkeklerin 12 yaşında buluğ çağına geçtiği” ve “Buluğ çağına gelenlerin evlenebileceği” ifadelerine açıklama geldi.

KÜÇÜK YAŞTA ÇOCUKLARI EVLENDİRİLMEMELİ
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, tartışmaların çarpıtıldığını söyleyerek “Diyanet’in görüşü, bir kız 17, erkek 18 yaşından önce evlenmemeli. Kimse çocuğunu 9-10-15 yaşlarında evlendirmemeli. Bu İslam’a aykırıdır” açıklamasında bulundu.
Ekrem Keleş, sosyal medyada tartışılan çocuk yaştaki evlilikle ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

“KÜÇÜK ÇOCUKLARIN EVLENDİRİLMEMESİ VİCDANSIZLIK”
“Bırakın 9-10 yaşı bir çocuk 15 yaşında da evlenmemeli, evlendirilmemeli. Yapılan tanım biyolojik bir tanımdır ve buluğ çağına girmeden kimsenin evlendirilmemesi gerektiğini anlatıyor. Bir çocuk 9 yaşında buluğ çağına girdi diyelim hangi vicdan onu evlendirebilir. Bu kadar yanlış bir düşünce olabilir mi?”

“DİYANET BU TÜR EVLİLİKLERE KARŞI”

” Bu eleştiriler ne ahlaka, ne insanlığa sığar. Diyanet çocuk yaşta evlilikleri engellemek için yıllardır çaba harcıyor.Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bir sürü çalışmamız oldu. Şimdi kim çıkıp bizi suçlayabilir? 1917 yılında Aile Hukuku Kararnamesi yayınlandı. Bu kararname tamamen İslam fıkıhından kaynağını alıyor. “

“EVLİLİK YAŞI 17-18”

“Orada evlilikte alt sınır kızlarda 17, erkeklerde 18’dir. Diyanet de her zaman bunu savundu. Bir kişi psikolojik olarak hazır değilse evlenmemeli. Bu yaşlardan önce kim hazır olabilir? Bir kişi anne ve baba olmanın sorumluluğunu taşıyabilmeli. Aksi halde toplumda sorunlar ortaya çıkar. Hiç kimse çocuğunu 9-10 hatta 15 yaşında evlendirmemeli. Bunu düşünmek bile büyük yanlıştır”
DİYANET O SAYFAYI KAPATTI

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yer alan ‘Kızlar 9, erkekler 12 yaşında buluğ çağına girer’ ve  ‘Buluğ çağına giren kişiler evlenebilir’ ifadeleriyle başlayan tartışma devam ediyor. 
Diyanet en son olarak sitesinde bu ifadelerin yer aldığı sayfayı kapattı.
Diyanet.gov.tr/dinikavramlar uzantısından erişilebilen sayfaya girilmek istendiğinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesi, kullanıcıyı otomatik olarak anasayfaya yönlendiriyor.

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER