SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / ‘DOLAR’DA HAREKETLİLİK’

‘DOLAR’DA HAREKETLİLİK’

4 Aralık 2018 / Salı 14:33
Döviz...

Petrol fiyatlarındaki 86 dolarlardan 60 doların altına yaşanan sert düşüş sonrası dün başlayan yükseliş eğilimi TL’yi baskılamayı sürdürüyor, enflasyon verisi sonrası piyasada TCMB para politikası yakından izleniyor.

DOLAR YENİDEN YÜKSELİYOR

Dolar/TL 5.3070/5.3126’dan, Euro/TL 6.0556/6.0627’den işlem görüyor.

Bir diğer taraftan tüketici ve üretici enflasyonunda dün beklentilerin üzerinde görülen düşüş sonrası TCMB’nin faiz indirimlerini tahminlerden erken, belki de 13 Aralık’taki ilk toplantısında gündeme alabileceği beklentisi de TL’deki değer kaybında etkili oldu.

Bir diğer taraftan TL mevduatlara sağlanan vergi desteğinin Aralık ayı başı itibarıyla sona ermesiyle birlikte de TL mevduatın döviz mevduata göre avantajı da ortadan kalkmış oldu.

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

Petrol fiyatları ABD ile Çin’in aralarındaki ticaret savaşına 90 gün süreyle ara vermelerinin ardından dün sert yükselmişti. Yükseliş dünkü kadar sert olmasa da bugün de devam ediyor. Petrol fiyatları OPEC öncülüğünde beklenen arz kesintisi ve Kanada’nın üretim kesintisine yetki vermesinin etkisiyle yükselerek dün kaydettiği kazanımları artırdı. Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 0.7 artışla 62.09 dolara yükseldi.

Petrol fiyatlarındaki artış Türkiye ekonomisinin enerji faturasını belirli bir gecikme ile artırırken diğer ülkelerde ise aksine bütçe gelirlerini destekler nitelikte. Bu nedenle petrol fiyatlarındaki artışlar Türkiye piyasalarında olumsuz fiyatlamaları beraberinde getiriyor.

Kaynak: Sözcü

Etiketler: , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER