SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / ‘Dört Cezaevinde Vaka’

‘Dört Cezaevinde Vaka’

28 Nisan 2020 / Salı 14:40
Bakan Gül, Konya...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’de corona virüsü önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül, “4 ayrı cezaevinden 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı koyuldu, tamamı hastanelerde tedavi altında, sağlık durumları iyi” açıklamasında bulundu.Adalet Bakanı’nın açıklamalarından satır başları:

‘4 AYRI CEZAEVİNDE 120 POZİTİF VAKA’
* Adliyelerde yoğunluğu yüzde 95 oranında azalttık. Sayın Cumhurbaşkanımız adliye ve icralardaki ertelemelerin 15 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu. Corona virüsü salgınının gidişatına göre bu süre öne çekilebilir. Bizim için bu dönemin kahramanları infaz koruma memurlarıdır. Ceza infaz kurumuna gelen kişinin ilk muayenesi yapılmakta, hastalık belirtisi olmadığında 14 gün karantinaya alınmaktadır. Her türlü hijyen malzemeleri düzenli ve bedelsiz verilmektedir. 4 ayrı cezaevinden 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu, tamamı hastanelerde tedavi altında, sağlık durumları iyi”

KONYA CEZAEVİNDE KARANTİNA

Öte yanda Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, aralarında görevli sağlık memuru, öğretmen, infaz koruma memuru ve mahkûmların bulunduğu 31 kişide corona virüsü tespit edildi. Sevgilisi Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’ı (32) engellemek isterken öldüren Kadir Şeker’in (20) de corona virüsü testi pozitif çıktı. Cezaevinin giriş ve çıkışlara kapatılarak, önlemlerin üst seviyeye çıkarıldığı belirtildi.

31 VAKA, GİRİŞ VE ÇIKIŞLARA KAPATILDI
Konya E tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkûm ve görevli personele corona virüsü testi yapıldı. Yapılan test sonucunda aralarında görevli sağlık memuru, öğretmen, infaz koruma memuru ve mahkûmların bulunduğu 31 kişide corona virüsü tespit edildi. İddialara göre durum Cumhuriyet Başsavcılığına bildirildi. Yapılan kısa süreli değerlendirmenin ardından Konya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde sağlık önlemleri üst düzeye çıkarılırken cezaevine kontrollü bir şekilde yapılan giriş çıkışlar tamamen durduruldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ şu ifadeleri kullandı:

‘RESMİ BİLGİ YOK’
* Konya Kapalı cezaevinde corona virüsüne rastlandığı bilgisi bize de geldi. Henüz bununla ilgili resmi bir ağızdan açıklama yok. Cezevinde şu an biz avukatların müvekkillerimizle görüşüp görüşemeyeceğimize dair net bir bilgi de elimize ulaşmadı. Öğleden sonra ilgili makamlarla görüşeceğiz. Kadir Şeker’in de şu an corona virüsü şüphesiyle hastaneye kaldırıldığını öğrendim. Kadir Şeker, bugün saat 11.30’da ilk kez hakim karşısına çıkacaktı. Şu an annesi ve kardeşi de hastanede. Bir avukat arkadaşımız da hastane de bekliyor. Durumu hakkında şu an net bir bilgiye sahip değiliz.”

Kaynak: Ajanslar

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER