Gündem

Düğmeye Basıldı.. ‘Vekiller Gidiyor’

Saadet ve Gelecek Partili milletvekillerinden oluşan heyet, Gazze’ye dönük yardımları incelemek ve Filistinlilere destek için Refah Sınır Kapısı’na gitti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Gelecek ve Saadet Partilerinin TBMM Grubu’ndan oluşan milletvekili heyeti Gazze’ye yapılan insani yardım çalışmalarını desteklemek ve yerinde incelemek amacıyla Mısır’a gitti.

PARTİLİLER UĞURLADI

Sabah saatlerinde Mısır’a giden Ankara Milletvekili Mesut Doğan, İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan ve Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, İstanbul Havalimanı VIP Salonu’nda partililer tarafından uğurladı.

Gazze’ye giden heyet adına konuşma yapan Ankara Milletvekili Mesut Doğan, 25 gündür Gazze’ye bomba yağdığını 9 binin üzerinde Filistinlinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Haber işte böyle..

İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılarına karşı acımıssız bir şeklde Haçlı alemi sessiz kalıyor olsa da Türkiye’de haklı olarak tepki büyük ve bu tepkiler sürüyor.

Ve bugün Meclis’te grubu bulunan Saddet Partisi ve Gelecek Partisi’ne mensup bir grup Milletvekili mazlum halka yapılan yardımları yerinde incelemek için Mısır’a gitti.

Ancak..

Siyasetin Yenikapı mitingiyle doruğa tırmanan bu tepkilerin ardında yatan asıl neden ne?

Gazze’de yaşanan insan dramına karşı siyasetin Mısır seyahatiyle harekete geçmesinin asıl amacı nedir?

Saldırıları yapan ve Gazze’de insanları çoluk çocuk demeden öldüren İsrail olduğu için mi yoksa gerçekten de Türkiye’de siyaset hidayete erdiği için mi bu insanlık dramına karşı harekete geçiyor?

Niye mi bunu merak ediyorum..

Yahu..

Gözlerimizin önünde ve yıllardır Suriye bombalanıyor, neredeyse Şam’da taş üstüne taş kalmadı, en az 500 bin insan yaşamını yitirdi, milyonlarca insan yerinde yurdundan göç ettirildi, aynı siyaset hiç ses çıkarmadı ki..

Mesele Müslümanlık ise onlar Müslüman değil miydi?

Mesele insanlık ise onlar insan değil miydi?

Peki ya Irak?

ABD’nin başı çektiği koalisyon güçlerinin yaptığı saldırılarda 1.5 Milyon insan yaşamını yitirdi, 5 milyondan fazla göç var, kimsenden ses çıkmadı hala da çıkmıyor?

İşin en ağır trajedisi ise..

Türkiye ABD’nin hem Irak hem de Suriye savaşını destekledi hala da destekliyor.

Öyleyse hep aynı siyasetin İsrail saldırıları karşısında harekete geçmesinin ve tepki ortaya koymasının altında yatan asıl nedeni sorgulamak hepimizin hakkıdır.

Bakınız..

Irak ve Suriye’de yaşanan katliamların ardında bugün Gazze’yi bombalayan İsrail var.

Savaşın bize görünen yüzünde her ne kadar ABD başı çekiyor olsa da plan İsrail’in planı.

İşte bakınız..

 İsralil 1982 yılında yeni Ortadoğu senaryosunu çizmişti;1980’lerde İsrail İçin Straeji…

Yeni İsrail stratejisinin hedefinde Ortadoğu’daki Müslüman ülkeler vardı, bunu Yahudi stratejist İsrael Shahak söylüyordu, işte plan:

‘İsrail stratejik düşüncesinde, tüm Arap devletlerinin daha küçük parçalara bölünmesi hep tekrar tekrar görülen bir kavramdır. Örnek vermek gerekirse, Irak’ta İsrail için olabilecek en iyi şeyin; Irak’ın Şii ve Sünni devletler ve Kürt tarafının ayrılmasıdır.’

İsrail’in bu yeni stratejisinde ilk hedefi Irak’tır, işte plan;

‘Bizim için Irak’ın feshi, Suriye’nin feshinden bile daha önemlidir. Irak Suriye’den daha güçlüdür. Kısa vadede İsrail’in en büyük tehdidi Irak’ın gücüdür’.

Bu hedefe giden yol İran-Irak savaşından geçiyor, işte plan:

‘Bir Irak-İran savaşı Irak’ı parçalayacak ve bize karşı geniş bir cephede çatışma organize etmesine imkan vermeden çökmesine sebep olacaktır’.

Bu hedefe ulaşmak için düşünülen Irak’ı parçalamak, işte plan;

Üç büyük şehir etrafında üç (veya daha fazla) eyalet var olacaktır: Basra, Bağdat ve Musul ve güneydeki Şii bölgeler Sünni ve Kürt kuzeyden ayrılacaktır’.

Parçalama stratejisinin dayandığı nokta, Müslüman coğrafyadaki etnik ve dini temeldeki farklılıklar, işte plan;

‘Araplar arasındaki her türlü çatışma kısa vadede bize yardımcı olur ve Suriye ve Lübnan’da olduğu gibi önemli bir hedef olan Irak’ın parçalanması için yolu kısaltır. Osmanlı döneminde Suriye’de olduğu gibi Irak’ta da etnik/dini bazda bölgelere bölünme mümkündür[1]’.

Tevrat, bu yeni İsrail stratejisi temelinde çıkarılacak Ortadoğu savaşlarını destekliyor, İşte Tevrat ayeti;

‘“Ey Babil, erden kız, in aşağı, toprağa otur… Öç alacağım, kimseyi esirgemeyeceğim… Onu durduracak büyü yok elinde, başına gelecek belayı önleyemeyeceksin. Üzerine ansızın hiç beklemediğin bir yıkım gelecek… Gençliğinden beri alışveriş ettiğin herkes kendi yoluna gidecek, seni kurtaran olmayacak.’[2]

İncil de bu İsrail stratejisini destekliyor, işte İncil;

 “ ‘Büyük Babil, Dünya Fahişelerinin Ve İğrençliklerinin Anası’… Gördüğün canavarla on boynuz fahişeden nefret edecek, onu perişan edip çıplak bırakacaklar. Etini yiyip kendisini ateşte yakacaklar. Çünkü Tanrı, amacını gerçekleştirme isteğini onların yüreğine koymuştur. Öyle ki, Tanrı’nın sözleri yerine gelinceye dek krallıklarını canavara devretmekte sözbirliği edecekler.’[3]

Babil günümüzdeki Irak’tır.

ABD’ye gelince, o da BOP projesiyle İsrail’i destekliyor, işte BOP:

‘Bölgede yapılacak adil bir düzenleme Irak’taki üç Sünni ağırlıklı bölgeyi budanmış bir devlet haline getirecektir ve bu bölgeler zaman içerisinde Akdeniz’e yönelmiş bir Büyük Lübnan’a kıyılarını kaybetmiş olan Suriye ile birleşmeye karar verebilir ki bu durumda Fenike yeniden doğmuş olur. Diyarbakır’dan Tebriz’e kadar uzanan bağımsız bir Kürdistan, Bulgaristan ve Japonya arasında en Batı yanlısı devlet olacaktır’.

ABD son sözünü şöyle söylüyor;

‘5,000 yıllık tarihten bir diğer kirli sır da şudur: Etnik temizlik işe yarar’[4].

İşte görüyorsunuz plan belli proje belli..

Bugün Ortadoğu’da Haçlı seferleri yaşanıyor. Tevrat ve İncil’de geçen ayetler üzerinden le Hıristiyan dünyasında inanç desteği sağlayan ABD ve İsrail Ortadoğu’da Müslüman ülkeleri yakıyor yıkıyor..

Amaç ne?

Müslüman ülkeleri parçalayıp kopan parçalardan İsrail’e müttefik devlet ve yönetimler yaratmak. Böylece hem İsrail’in güvenliğini sağlamak hem de İsrail’i Batı’nın gücü haline dönüştürmekle dünyanın en zengin enerji kaynaklarının kontrolünü sağlamak.

Hal ve durum böyle iken.

Bu plan ve projelere sessiz kalan siyaset İsrail’in Gazze katliamını öne sürüp yola çıkıyor, neden?

Elbetteki yola çıkılsın, Gazze’ye insani yardım götürülsün, Türkiye buna destek versin, elbette insanlara yardım gitsin ama Irak ve Suriye görmezden gelinerek İsrail’in öne çıkarılması neden?

Irak ve Suriye’de Müslümanlara yönelik katliamı görmezden gelmek neden?

Anlaşılan o ki..

 Türkiye’de İsrail’e yönelik tepki göstermek siyasi rant sağlıyor..

Çünkü siyasetin ta Özal’dan bu yana Irak ve Suriye’de izlediği yol ABD ve İsrail’in plan projelerine çıkıyor.

Türkiye bu siyasetini değiştirmelidir.

Irak ve Suriye’de tıpkı ABD ve İsrail’in öngördüğü bir parçalanma Türkiye’ye varlık ve bekasına bir tehdit ve tehlike olarak geri dönecektir.

Bu tehlike ve tehdit şimdi görülmüyor olsa da, gelecek nesiller bedel ödemek zorunda kalabilir.

Kitap:

Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak


[1] Oded Yinon, ‘1980’lerde İsrail için bir strateji’. Bu plan orijinal olarak İbranice KIVUNIM(Yönler)’de yayınlanmıştır. Sayı; 14. Şubat 1982, Editör: Yoram Beck. Yazar komitesi: Eli Eyal, Yoram Beck, Amnon Hadari, Yohanan Manor, Elieser Schweid. Tanıtım bölümü / Dünya Siyonist Organizasyonu, Kudüs’ tarafından yayınlanmıştır.

[2] Tanah/ Yeşaya, Bölüm 47: 1-15

[3] İncil/ Vahiy Bölüm 17.

[4] Ralph Peters, ‘Kanlı Sınırlar(BOP)’, ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi, 1996.

Başa dön tuşu