SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / Erdoğan açıkladı!.. ‘EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR’

Erdoğan açıkladı!.. ‘EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR’

16 Ekim 2018 / Salı 15:51
Nokta.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AKP’nin grup toplantısında son dakika gelişmesi olarak erken emeklilik açıklaması yaptı. Erdoğan, “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz” dedi.

Erdoğan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) hakkında özetle şunları söyledi;

‘SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİMİZİ FELAKETE SÜRÜKLÜYORLAR’

“Bizim kitabımızda yorgunluğun tembelliğin, ataletin yeri yoktur. Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette isteyenlerin yolu açıktır. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar olarak başlatılan kampanya ile sosyal güvenlik sistemimizin nasıl bir felakete sürüklendiğini görüyoruz.”

‘EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN PRİM SAYISI VE YAŞ KRİTERİ VAR’

“Erken emeklilikle ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Emekli olabilmek için sigorta süresi prim gün sayısı ve yaş kriterleri var. 1999’da yapılan düzenleme ile yaş şartı getirildi. Emeklilikte yaşa yakılanlar kampanyasının özünde bu vardır. Dernek kurulmuş, bu derneğin başındaki hanımefendi 1992’de sisteme dahil olmuş. Eski sistem devam etseydi 38 yaşında emekli olacaktı. Şimdi bu hanımefendi 2020’de yani 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayabilecek. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yok.”

‘BÖYLE BİR YÜKÜ MİLLETİMİZİN SIRTINA BİNDİREMEYİZ’

“Emeklilikte yaşa takılanlar denilen gruba giren, 6,3 milyon kişi bulunuyor. Bunlardan, 1,3 milyonu hemen emekli olabilecek durumda, kalanları da peyderpey emekliliğini talep edebilecektir. Bu teklifin ülkemize yıllık ilave maliyeti 26 milyar lira. Erken emeklilikten yararlanacakların tamamı göz önüne alındığında bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz böyle bir dönemde, böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı, diye milletime soruyorum. Meclis’te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın.”

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER