SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Erdoğan ‘BİZİ BAĞLAMAZ’ dedi… ‘ORTALIK KARIŞTI’

Erdoğan ‘BİZİ BAĞLAMAZ’ dedi… ‘ORTALIK KARIŞTI’

21 Kasım 2018 / Çarşamba 15:53
Muharrem İnce...

ERDOĞAN: ‘BU KARAR BİZİ BAĞLAMAZ’
ADALET BAKANI: ‘YETKİLİ MAHKEME BU KARARI GÖZÖNÜNE ALACAKTIR’
İNCE: ‘BU KARAR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ BAĞLAR’

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce AİHM tarafından verilen Selahattin Demirtaş kararını twitter hesabından yorumladı. Hükümet kanadından gelen eleştirileri de gündemine taşıyan İnce durumun ciddi olduğunu, ‘bizi bağlamaz’ denilerek meselenin geçiştirilemeyeceğini şu sözlerle açıkladı;

‘BU KARAR TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ BAĞLAR’

“1987 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanı kendisi dahil binlerce yurttaşımız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yaptı, yapılan başvurulara istinaden mahkeme tarafından verilen kararlar Türkiye tarafından yerine getirildi. Taraf olduğumuz sözleşmeler Anayasamıza göre iç hukukumuzun bir parçasıdır ve uygulanmak zorundadır. Bu karar Türkiye Cumhuriyeti’ni bağlar”.

‘TÜM YARGI KARARLARI SAKATLANIR’

“Cumhurbaşkanının “bizi bağlamaz” açıklaması sadece bu kararla ilgili olmanın çok ötesinde bir içeriğe sahiptir ve Türkiye’deki tüm yargı kararlarını sakatlayan bir anlayışın devletin tepesindeki kişi tarafından itirafıdır.” yorumunda bulundu.

ERDOĞAN BUGÜN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sonuncusu 7 Haziran’da gerçekleştirilen 48’inci muhtarlar toplantısında konuşuyor. Erdoğan’ın konuşmasında özetle şunları kaydetti:

‘O PARTİ PKK İLE İLTİSAKLI’

“AİHM dün ülkemiz aleyhine bir karar açıklamış. Neymiş? Türkiye, terör örgütü PKK ile iltisaklı bir partinin eski genel başkanının yargılandığı davada özgürlük, güvenlik ve seçim hakkını ihlal etmiş. Peki siz AB organlarından herhangi birinin, aynı zatın 6-8 Ekim olayları sırasında insanları, tamamı yalan olan beyanlarla galeyana getirip 50 masumun sokaklarda vahşice katledilmesine yol açması konusunda herhangi bir beyanını duydunuz mu?”

‘BU KARARI CİDDİYE ALAMAYIZ’

“Avrupa Birliği’nin bizatihi kendisinin terör örgütü olarak kabul ettiği, hayata gözlerini açmamış çocuktan 80 yaşındaki ihtiyara kadar her yaştan on binlerce insanın katili PKK’ya verilen desteği, bu zalimlerin kurbanlarından esirgeyenleri hiçbir zaman ciddiye alamayız.”

‘GEZİ CHP’NİN BAŞINDAKİ ZATIN PROJESİYDİ’

“Türkiye’de darbeye teşebbüs eden FETÖ’cüleri baş tacı eden hiçbir ülkenin, hiçbir kurumun demokrasinin adını ağzına almaya hakkı yoktur. Gezi olayları tıpkı CHP’nin başındaki zatın kendisi gibi bir projeydi. Bu projenin adı Türkiye’nin ayaklarına yeniden pranga vurma, milletimizin kutlu yürüyüşünü engelleme ihanetidir. Gezi’yi övenler, gizli veya açık, PKK’yı da över FETÖ’ye de destek verir. Gezi, Türkiye’yi kalkındıracak, ileriye taşıyacak ne kadar iş ne kadar proje ne kadar gayret varsa hepsinin karşısına dikilmenin adıdır.”

ADALET BAKANI: ‘YETKİLİ MAHKEME BU KARARI GÖZÖNÜNE ALACAKTIR’

Adalet Bakanı Gül, “(AİHM’in Demirtaş kararı) Yargılama halen derdesttir. Yargılamayı yapan mahkeme AİHM kararı gerekçelerini dikkate alarak bir değerlendirme yapacaktır” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER