SON DAKİKA
Tümü

Dünya

Anasayfa / Dünya / ERDOĞAN MAKALE YAZDI!..

ERDOĞAN MAKALE YAZDI!..

11 Eylül 2018 / Salı 02:03
ABD'ye mesaj!..

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Wall Street Journal’e (WSJ) makale yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan makalesinde;

‘UFUKTA SALDIRI VAR’

“İdlib’e yönelik rejim saldırısı; Türkiye, Avrupa’nın kalanı ve ötesinde ciddi insani ve güvenlik riskleri yaratır. İdlib’e yönelik saldırı ufukta gözükürken uluslararası toplum sorumluluğunun farkında olmalı. Pasif kalmanın bedeli büyük olur. İdlib’de terörist ve aşırılıkçı unsurları ortadan kaldırmak için kapsamlı bir uluslararası terörle mücadele operasyonu gerekli. Kimyasal saldırılara odaklanan ABD’nin, ölümler arasında keyfi hiyerarşi gözetmeyi reddetmesi gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

ÜÇLÜ ZİRVEDE NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, deklarasyonun İdlib ile ilgili olan üçüncü maddesine ateşkes ifadesinin de eklenmesini talep etti. İdlib’e yapılacak bir saldırının felaketle sonuçlanacağını belirten Erdoğan, “Bugün burada bir ateşkes ilanı yapabilirsek inanıyorum ki bu zirvenin en önemli adımlarından bir olacaktır ve sivilleri rahatlatacaktır” dedi.

PUTİN: ‘ONLAR ADINA KONUŞMAYIZ’

Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu öneriye “Gerçek şu ki, bugün bu masada silahlı muhalefetin temsilcileri yer almıyor. Dahası, Nusra Cephesi, IŞİD ve Suriye ordusunun temsilcileri de yok. Türkiye Cumhurbaşkanı genel olarak haklı. Evet iyi olurdu. Ama biz onların adına konuşamayız. Ve daha da önemlisi Nusra Cephesi ve IŞİD teröristlerinin insansız hava araçları ve bombalar kullanmayı bırakacağı konusunda da konuşamayız” itirazını getirdi.

RUHANİ: ‘OPERASYONLAR SÜRECEK’

Liderlerin sırayla görüşlerini dile getirdiği zirvede, Ruhani de Suriye’nin ‘militanları tüm ülkeden çıkarıp atmaya devam edeceğini’ söyleyip, “Askeri operasyonlar sivillere zarar vermemeli” uyarısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani bildirinin kabul edildiğini söyleyerek, toplantıyı kapadı.

Kaynak: BBC Türkçe/ AA

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER