Video

Erdoğan Sürpriz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi sonrası basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine ilişkin bir soruya Erdoğan’ın verdiği cevap dikkat çekti.

ERDOĞAN: ‘AĞZIN BAL YESİN’

Bir gazetecilerin “İsveç’e verdiğiniz destek, Türkiye’nin AB üyeliğinin başlangıcı mı?” sorusuna Erdoğan, “Ağzın bal yesin. Temennim odur ki aynen senin umutlandığın gibi biz de umutlanalım” cevabını verdi. Erdoğan’ın bu yanıtı salonda gülüşmelere neden oldu. Erdoğan, açıklamasına daha sonra şöyle devam etti;

‘DAHA UMUTLUYUM’

*Olumlu bir yaklaşımı bekliyoruz. Bu konuyla ilgili büyükelçim Çağatay Bey bu işin takipçisi. Temennim odur ki yarın Brüksel’de yapılacak görüşmelerde bu tekrar ele alınacak. Sayın Başkan’ın özellikle bizlere ifade ettiği konu; onlarda da Kongre bağlayıcı. Kendisi elinden gelen her şeyi yapacağını bizlere söyledi. Takipçisi olacağını söyledi ve umutluyum dedi. Ama bizde de nasıl Parlamento’dan geçmesi gerekiyorsa orada da Kongre’den geçmesi gerektiğini ve zaman zaman engel çıktığını ifade ettiler. Ben de her zamankinden daha umutluyum.”

BIDEN: ‘ERDOĞAN SÖZÜNÜ TUTTU’

Öte yanda ABD Başkanı Biden, NATO Zirvesi’nin son gününde Vilnius Üniversitesinde Litvanyalılara hitap etti. Finlandiya’nın NATO’ya en son katılan müttefik olmasından ve İsveç’le ilgili süreçte anlaşmaya varılmasından memnuniyetini dile getiren Biden, “Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünü tuttu.” dedi.

BİR DE VİDEO YAYINLADI

Biden, NATO zirvesiyle ilgili bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin video kolajını yayınladı. Başkan Biden, “Dün Türkiye, İsveç’in NATO’ya kabulü konusunda tarihi bir anlaşmaya vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan; cesaretiniz, liderliğiniz ve diplomasiniz için teşekkür ederiz.” ifadesini kullandı.

‘NATO’YU DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ’

Bu zirvenin, NATO savunmasına olan bağlılığı yeniden teyit ettiğini kaydeden Biden, “Umarım bunu daha da güçlendirmeye devam edebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

BIDEN DÜN DE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Biden, Vilnius’taki NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiği dünkü görüşmede de Erdoğan’a İsveç ile ilgili yürüttüğü diplomasi ve gösterdiği liderlik için teşekkür etmişti.

Kaynak: Başkan Biden Twitter/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu