SON DAKİKA
Tümü

Ekonomi

Anasayfa / Ekonomi / Erdoğan’a uyarı… ‘DAHA BÜYÜK BİR KRİZ KAPIDA’

Erdoğan’a uyarı… ‘DAHA BÜYÜK BİR KRİZ KAPIDA’

7 Şubat 2019 / Perşembe 03:24
İş Bankası..

CHP’li Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ün İş Bankası hissilerini CHP’ye bırakmasıyla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. İnce, “Atatürk’ün kurduğu şirketleri ve fabrikaları sattılar yetmedi. Şimdi de kendi kişisel mirası olan gelirini Türk Tarih ve Türk Dil Kurumuna, banka nezdinde temsil ve denetim görevini CHP’ye bıraktığı İş Bankası hisselerine gözlerini diktiler” dedi.

‘BÖYLE BİR GİRİŞİM DAHA BÜYÜK BİR EKONOMİK KRİZİ TETİKLER’

CHP’ye Atatürk tarafından bırakılan İş Bankası hisseleri hakkında Erdoğan’ın, ‘İş Bankası Allah’ın izniyle Hazine’nin malı olacaktır’ sözüne yanıt veren İnce, “Böyle bir girişim koşar adım çöküşe giden Türkiye ekonomisinde bankacılık sektörünü erken bir krize sokmak, hatta 2001 krizinden daha beter hale getirmek olacaktır” dedi. Twitter’dan açıklamalarda bulunan İnce sözlerine şöyle devam etti;

‘İŞ BANKASI HİSSELERİ ATATÜRK’ÜN KİŞİSEL MİRASIDIR’

“Atatürk’ün kurduğu şirketleri ve fabrikaları sattılar yetmedi. Şimdi de kendi kişisel mirası olan gelirini Türk Tarih ve Türk Dil Kurumuna, banka nezdinde temsil ve denetim görevini CHP’ye bıraktığı İş Bankası hisselerine gözlerini diktiler.”

‘İŞ BANKASININ KURUMSAL YAPISINA YÖNELİK BİR OPERASYON VAR’

“Bu durum da gösteriyor ki niyet Atatürk’ün hisselerinden çok, Atatürk’ün hisseleri üzerinden İş Bankasının kurumsal yapısına yönelik operasyonda bulunmaktır. Böyle bir operasyon için Atatürk’ün kişisel mirası gerekçe yapılmak istenmektedir. Böyle bir operasyonun Anayasamızda ve insan hakları bildirgelerinde yer alan kişisel mülkiyetin dokunulmazlığı ilkesine aykırı olduğu açıktır.”

‘BÖYLE BİR GİRİŞİM DAHA BÜYÜK BİR EKONOMİK KRİZİ TETİKLER’

Böyle bir girişim koşar adım çöküşe giden Türkiye ekonomisinde bankacılık sektörünü erken bir krize sokmak, hatta 2001 krizinden daha beter hale getirmek olacaktır. Olası böyle bir operasyonun siyaseten karşılığı ise Türkiye’de hiçbir hukuk kuralının her hangi bir hakkı korumada yeterli olmayacağının bir kez daha tescil edilmesi, keyfiliğin ve zorbalığın, tek adam rejiminin hâkim düzen haline geldiğinin somut kanıtı olacaktır.”

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER