SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / Erdoğan’dan JET MİSİLLEME!..

Erdoğan’dan JET MİSİLLEME!..

4 Ağustos 2018 / Cumartesi 12:57
MEN DAKKA DUKKA...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yaptırım uygulayan ABD’ye misillemeyle cevap verileceğini açıkladı.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımlarına değinen Erdoğan, “Biz dün akşama kadar sabrettik. Ben de buradan arkadaşlarıma talimat veriyorum. ABD’nin İçişleri ve Adalet bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız. Arapların güzel bir sözü vardır ‘men dakka dukka’ (eden bulur)” dedi. Partisinin kadın 5. kadın kolları olağan kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

TAKAS İDDİASI

“ Amerika’nın özellikle son İzmir’deki papaz Brunson olayıyla alakalı attığı adım, bir stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır. Ve ABD bu adımla birlikte aslında Türkiye’ye karşı ciddi saygısızlık yapmıştır. Türkiye, hukuk devletidir, hukukun gereği yapacak. Bizimle asla bir takas anlayışı içerisinde 6 kez ABD’ye girip çıkan, Halkbankamızın genel müdürünü tutuklamak suretiyle kalkıp da bizimle bir takasa girmedik. Böyle bir anlayış bizim anlayışımız değildir, hukuk neyse biz bunun yanında olduk. Sadece bu değil, Halkbankamıza hiçbir alakası olmadığı halde bir bedel ödetme yoluna gitmeyi de asla doğru bulmuyoruz. Çünkü suçlu bedelini öder ama suçu yoksa ona bedel ödetme gayreti içine girmek kimsenin haddine değil. “

‘TEKSAS’TAKİLERİN İŞİ OLABİLİR’

“ Benim bakanlarımı Brunson’la ilgili olarak, ‘Onu yakından takip ettin’ suretiyle ABD’de malvarlıklarına el koyuyoruz mantığı mantık değildir. Bu, Teksas’takilerin işi olabilir ama kalkıp da ABD’de herhangi bir malvarlığına sahip olmayan bakanlarımla ilgili böyle bir yaklaşımı kabullenmek asla mümkün değildir. E şimdi ne olacak? Biz dün akşama kadar sabrettik. Ben de bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum. ABD’nin adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye’deki malvarlıklarını donduracağız varsa.”

‘TRUMP, ÇOK BÜYÜK OYUNA GELMİŞTİR’

“Trump, çok büyük bir oyuna gelmiştir. Bu oyunu Sayın Trump’ın bozması gerekir. Bizler bu noktada kararlıyız, duruşumuzu dürüst olduğumuz için aynen devam ettireceğiz. Dış politikamızı hiçbir zaman, sahte tezgahlar üzerine kurmadık. Her zaman dik durduk ama dikleşmedik.”

‘SAÇMA SAPAN YAPTIRIM KARARLARI…’

“Saçma sapan yaptırım kararlarıyla Türkiye’ye geri adım attıracaklarını sananlar, bu ülkeyi de bu milleti de tanımamış demektir. Türkiye, ABD’nin iç politika malzemesi yapılamaz. Avrupa’nın hatalarını tekrarlamak ABD’ye bir şey kazandırmaz. Bizi rüzgara göre yön değiştiren devletlerle karıştıranlar yanılır.”

‘ÇÖZEMEYECEĞİMİZ SORUN YOK’

“Ne ABD ile ne başka ülkelerle aramızda çözülemeyecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Stratejik ortaklık anlayışını ön plana çıkararak sorunları çözebiliriz. Fevri tutumdan vazgeçerek en kısa sürede aklıselime döneceklerini umuyoruz. Diplomasi kanalları yoğun bir şekilde çalışıyor. Aramızdaki ihtilaf konularını geride bırakacağımızı düşünüyorum.”

Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER