SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / FAKIBABA KONUŞTU… İNSANIN KANI DONDU, DANA İYİ UÇTU!..

FAKIBABA KONUŞTU… İNSANIN KANI DONDU, DANA İYİ UÇTU!..

5 Aralık 2017 / Salı 07:19

FAKIBABA: KÖLE GİBİ HAYVANLARIN DÜKKANLARDA SATILMASI DOĞRU DEĞİL


FAKIBABA: HER YIL 7850 BİN BUZAĞI ÖLÜYOR
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü belirterek, “Ölümler yüzde 15’ten yüzde 5’e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kar edilecek.” dedi.

Bakan Fakıbaba, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Antalya’da bir otelde düzenlenen, Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı 2017 Değerlendirme toplantısında konuştu.

Fakıbaba, kendisine zaman zaman “Hayvanların dükkanlarda satılması doğru mu?” şeklinde sorular yöneltildiğini belirtti.

Yaratılanı yaratandan dolayı seven bir mantalitenin üyeleri olarak bunu doğru bulmadıklarını aktaran Fakıbaba, 

“YANİ KÖLE GİBİ HAYVANI AL SAT OLUR MU”
“Vallahi doğru değil. Yani bir köle gibi hayvan al sat, bunlar doğru bir olay değil. Ama bunları kapattığımız zaman da merdiven altında neler olacak, o da doğru değil.” diye konuştu.
“HAMİLE ANNEYE BAKTIĞINIZ GİBİ DÜVEYE BAKIN”
“Şunu söylüyorum bir hekim olarak, bir hamile annenin bakımı neyse düvenin bakımı da odur. Bir buzağının bakımı neyse yeni doğan bir çocuğun bakımı da odur.” diyen Fakıbaba, anne ve bebek ölüm oranları nasıl takipteyse, gebe düve ve buzağının takibinin de öyle takip edilmesini istedi.
Bakan Fakıbaba, Türkiye’de yılda yaklaşık 750 bin buzağının öldüğünü, yüzde 15’ten yüzde 5’e düşmesi durumunda 500 bin buzağıdan kar edileceğini bildirdi. 
Fakıbaba;
“80 MİLYONUN VEBALİ VAR”
 “Biz bu 500 bin yavruyu kurtarabiliriz. O diyor ‘bizden et alın’, bu diyor ‘bizden et alın.’ Koca ülkeye yakışmıyor. Biz eğer 750 bin buzağı ölümünden 500 binini kurtaramıyorsak yazıklar olsun bize. 80 milyonun vebali var. Et ithalatını en kısa sürede sonlandıracağız. 
‘Nasıl olacak?’ diye soruyorlar. Anne, bebek ölüm oranları nasıl düştüyse, buzağı ölüm oranları da düşecek.” ifadesini kullandı.
Kaynak: AA

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER