SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / FETÖ’den Tutuklu General’den DİKKAT ÇEKİCİ BEYAN: NE FETÖSÜ!..

FETÖ’den Tutuklu General’den DİKKAT ÇEKİCİ BEYAN: NE FETÖSÜ!..

19 Ocak 2017 / Perşembe 07:27

Tuğgeneral Şimşek: NE FETÖSÜ!..


Zonguldak’ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanan 4 eski komutan, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle ilk kez hakim karşısına çıktı.

FETÖ tutuklusu Bu Komutan ilk kez hakim karşısında

2’nci Ağır Ceza Mahkemesin’nde ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmak’, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davada 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen tutuklu sanık Zonguldak Garnizon eski Komutanı Tuğgeneral Birol Şimşek, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Tuğgeneral Birol Şimşek, hayatı boyunca FETÖ ile ilişkisinin olmadığını, sıkıyönetim direktifi altında gönderilen listede adının yer almasından dolayı 180 gündür cezaevinde bulunduğunu söyledi. 
FETÖ’nün alçak ve hain bir örgüt olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:
“Ben hayatım boyunca bu alçak örgütten uzak durdum. Hiçbir ilgim olmayan konuda yer almadığım örgüt hakkında savunma yapmak zor geliyor. İsmimin hainlerce yazılmasıyla suçlanıyorum. 
55 yıllık hayatımda FETÖ’den uzak durdum. Bu listeyi hazırlayan, planı yapan, kendi milletine ateş açan hainlerden listeye adımı yazanlardan şikâyetçiyim. Sadece devlet okullarında okudum. Siyasetten uzak kalmaya çalıştım. Herhangi bir yurtta, cemaatlerin hiçbir kurumunda bulunmadım. Jandarma teşkilatında FETÖ’cü olduğundan şüphelendiğimiz personel oldu. 
Görev yaptığım dönemde defalarca ana as birlik komutanlarına personelini çok iyi takip etmelerini, FETÖ mensubu olanların tespitin, haklarında adli idari işlem yapılmasını istedim.”
‘FETÖ MENSUBU OLMADIĞIM İÇİN ŞİKAYET EDİLDİM’
34 yıllık görev hayatının çoğu terörle mücadele ile geçtiğini anlatan Şimşek, 120 civarı takdirname ile üstün hizmet madalyası sahibi olduğunu söyledi.
Şimşek, her zaman hukuktan çıkmadan, devletine hizmet eden bir asker olduğunu anlatarak, 
“İllerde yapılan Türkçe olimpiyatlar yapılıyor ve katılmayanlar da eleştiriliyordu. Ben katılmadığım için eleştirildim, hatta şikayetler bile aldım. Bu tavırlara beraber çalıştığım kişiler çok iyi bilirler. Bu örgütle bağlantılı olduğunu düşündüğüm kişilere de mesafeli olmuştum. 
Görev yaptığım dönemlerde savcı olarak ve sonradan FETÖ’ye yakınlığı ile bilinen kişilerle yakınlaşmadım. Bu örgüte mensup özelikle kendi içinizdeki FETÖ’cü personel tarafından ya da üst makamlarda ‘paşa keyfi’, ‘başçavuş’ ‘twitter’ ve BİMER üzerinden hakkımda şikayetler oldu. 
Bu örgüte mensup özelikle kendi içimizdeki FETÖ’cü personel tarafından ya üst makamlara ya da BİMER yoluyla şikayet edildim. Benim, ‘AK Parti düşmanı’ olduğum gibi şikayetler gitti. Askeri savcılıklara ise ‘AK Parti ile ilişki içerisinde’ diye şikayetler gitti” dedi.
‘FETÖ İLE TUTUKLANMAM BENİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR’
Tutuklu bulunmasının tek sebebinin sıkı yönetim direktifi listesinde adının ‘Zonguldak sıkıyönetim bölge komutanı’ olarak yazmasının olduğunu ifade eden Şimşek
, “38 yıllık askeri hayatım boyunca bütün sınır kapılarını da açsalar yine de ülkemden kaçmam. Listenin tek başına delil olarak değerlendirilemeyeceğini arz ederim. 
Bu hainlerce hazırlanan listede ismim bulunuyor. O akşam şehit ve gazilerimiz var, aradan 6 ay geçmiş, benimle ilgili tüm bilgiler ortada. Darbeciler, hainler ortada. Abilerden ablalardan talimat alanlar ortada. FETÖ’cü olmadıkları halde tutuklu olan, ihraç edilmiş olanlar mağduriyet yaşayan kesim bulunmaktadır. Bunun en başında da liste mağdurları bulunmaktadır. 
Suçsuz günahsız bir kişinin nasıl bir mağduriyet içerisinde olduğu aşikardır. Tüm ailem cezalandırılmıştır. Meslek hayatım boyunca hukukun dışına çıkmamış biri olarak her zaman görevimi yaptım. Bir insan trafik kazası gibi bir olayla tutuklanabilir, ama benim bu ithamla tutuklu bulunmam beni derin derece üzüyor” diye konuştu.

‘KIBRIS’TA TATİLDEYKEN DARBE TEŞEBBÜSÜNÜ ÖĞRENDİM’
Şimşek, darbe girişimi sırasında Kıbrıs’ta tatilde olduğunu anlatarak deniz kenarında ailesiyle yemek yerken haberi olduğunu söyledi. Şimşek, şöyle konuştu:
“Darbe girişiminden ailemle deniz kenarında yemek yerken haberim oldu. İsmimin ‘sıkıyönetim’ listesinde adı geçmesinden de albay Kamil Günler beni telefonla aramasından haberim oldu. Ben o anda gelen emire uyulmaması gerektiğini anayasaya ve hukuka aykırı bir emir olduğunu, bunu emrimdeki bütün yerlere iletmesini ve kesinlikle askeri hareketlilik olmamasını söyledim. 
Ben daha ilk öğrendğim anda bu emri vererek bütün riskleri üzerime aldım ve bu gelen direktife karşı çıktım. Vali ve İl Jandarma Komutanı ile irtibata geçtim. Zonguldak’ta bir hareketlilik olmaması beni rahatlatmıştı.”
Duruşma sanıkların ifadeleriyle devam ediyor.
Kaynak: DHA

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER