SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / FLAŞ!.. VARLIK FONU PARA DAĞITACAK!..

FLAŞ!.. VARLIK FONU PARA DAĞITACAK!..

19 Mayıs 2017 / Cuma 12:50

Varlık Fonu para dağıtacak

Hükümet belirlediği ürünlerde teşvik vermek için özel şirketleri kendi seçecek, finansmanı Türkiye Varlık Fonu üstlenecek…

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, üretim yapacak şirketleri seçeceklerini ve şirkete sağlanacak teşviklerin finansmanının Türkiye Varlık Fonu tarafından karşılanacağını açıkladı.

“NOKTA ATIŞI YAPACAĞIZ”
Gelecek dönemlerde, şirketlerin başvuru yapmasını beklemeden hükümetin şirketlere üretim teklifinde bulunacağını kaydeden Canikli, “Teşviklerde nokta atışı yapacağız. Burada bizim aradığımız müteşebbis kabiliyeti. Türkiye bu altyapıya sahip. Türkiye’de bu tablo bile bunu gerçekleştirebilecek bir tecrübeye sahip. Her şey hazır, her zaman erkek tarafından gelmesi gerekmez… Burada tabi projelerin geri dönüşü uzun sürmesi nedeniyle farklı finansmana ihtiyaç var. Bu nedenle burada Varlık Fonu devreye girecek. Şu anki finansman sistemimiz böyle uzun süreli projeleri finanse etmek için yeterli değil. Bu nedenle projeler önce Varlık Fonu tarafından finanse edilecek. Sonra zaten projeler kendi kendini uzun vadede döndürecek.”dedi.

“AYAĞA KALKANA KADAR DESTEK VERECEĞİZ”
Burada temel prensibin ürünün uluslararası piyasa fiyatı ile üretilmesi olduğuna dikkat çeken Canikli, burada geçici desteklerin de söz konusu olabileceğini aktardı. Canikli, zamanlama konusunda bilgi vermediği teşviklerle ilgili “Çizgimiz ayağa kaldırılana kadar gereken desteği sağlamak. Çalışmalar yeni bir noktaya geldi. Türkiye ekonomisine, geleceğine katkı sağlayacak teknik özellikleri detaylı bir şekilde tanımlanmış ve fiyatı da uluslararası piyasalarda rekabet edecek düzeyde olacak şekilde ürettirip bunu destekleyeceğiz. Sektör değil ürün olarak da buna girebiliriz, hepimizi heyecanlandıracak ekonomiye motivasyon sağlayacak, ekonomide lokomotif olacak ürün ve detaylar sağlanacak” diye konuştu.

MAĞDURİYETLERİ GİDERECEĞİZ

Birkaç proje üreterek oradan elde edilecek kaynakla diğer projelerin tamamlanabileceğini belirten Canikli “Yarım kalmış projeleri kârlı hale getirip kaynak üretmeye çalışıyoruz. Kamuya da yük olmaması gerekiyor” dedi.

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER