SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / FRANSA’DAN DİKKAT ÇEKİCİ ÇAĞRI!

FRANSA’DAN DİKKAT ÇEKİCİ ÇAĞRI!

14 Ocak 2018 / Pazar 07:54

FRANSA: İRAN İLE YAPILAN ANLAŞMAYA UYUN


Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, Macron ve Netanyahu’nun telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.


ANLAŞMAYA UYUN
Açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya, İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya uymanın önemine değindiği ve “tüm taraflara anlaşma çerçevesindeki vaatlerine gerekli riayeti gösterme” çağrısında bulunduğu aktarıldı.
Macron ve Netanyahu’nun görüşmesinde Filistin ve İsrail arasındaki barış sürecinin de gündeme geldiği ve 10 Aralık’ta Netanyahu’nun Paris ziyaretinden sonra bu yöndeki görüşmelerin bir devamı olduğu ifade edildi.

TRUMP’A DA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Macron önceki gün de ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve İran ile varılan anlaşmaya uyma çağrısı yapmıştı.

FRANSA İRAN’I DESTEKLİYOR

Macron, Ortadoğu’da kalıcı istikrarın sağlanabilmesi amacıyla İran yönetimi ile balistik programı ve bölgesel siyaseti üzerinden güçlendirilmiş bir diyalog kurulmasının yanı sıra varılan anlaşmanın doğru bir şekilde yürürlüğe konulmuş olması gerektiğini de kaydetmişti.

120 GÜN SÜRE BAŞLADI

ABD’den dün yapılan açıklamada ise İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesinin iptal edilmeyeceği belirtilmiş, “son kez” uyarısıyla ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığı kaydedilmişti.
NETANYAHU: TRUMP’IN AÇIKLAMALARINI CİDDİYE ALIN!

Öte yandan İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Netanyahu, ‘Trump’ın anlaşmaya ilişkin sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini’ vurguladı.

Kaynak: Yeniçağ

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER