Genel
08 Aralık 2016 ( 8457 görüntülenme )

Füzelerden sonra Rusya'dan Yeni Hamle!

Sınıra son teknoloji silahlar!

NATO ile kılıçları çeken Moskova yönetimi, Polonya sınırına son teknoloji uzaktan kumandalı muharebe robotuyla ile robot tank yerleştiriyor. Sınıra konuşlandırılacak Platform-M, 'ölüm robotu' olarak tanıtılmıştı. Milliyet'te yer alan habere göre; NATO'nun Romanya ve Estonya sınırlarına askeri yığınak kararının ardından karşılık vereceğini ilan eden Rusya, kara sınırı bulunmayan Kaliningrad'a gönderilecek füzelerden sonra Polonya sınırına da son teknoloji silahlarını konuşlandırıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın batı sınırına yerleştireceği silahlar arasında insansız tank öne çıkıyor. Rus ordusu tarafından geliştirilen Robo-tank isimli askeri araç, 30 mm 2A72 otomatik top, 7.62 mm makineli tüfek ve 9M120 Ataka tanksavar güdümlü füzesine sahip. Robo-tankın ayrıca termal görüntüleme, lazer işaretleme gibi özellikleri de var. 

Uzaktan kumandayla kontrol edilen tank, normal tanklardan daha hızlı ilerleyebiliyor. Sınırda yer alacak bir başka son teknoloji silah, 'ölüm robotu' olarak tanıtılan Platform-M. Dört ayrı roket fırlatma bölümü bulunan uzaktan kumandalı robot, Kaleşnikof silahlara sahip. Telsiz frekanslarını keşfedebilen robot, gece görüş sistemiyle tümüyle karanlık bir gecede bile hedeflerini bulabiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı, ayrıca Kaliningrad'a yerleştirilecek nükleer başlık taşıma kapasiteli İskender füzelerini gösteren bir video da yayımlandı.

SOĞUK SAVAŞTAN BU YANA EN BÜYÜK YIĞINAK

NATO, Rusya sınırındaki Romanya ve Estonya'ya Soğuk Savaş'tan bu yana kayıtlara geçen en büyük askeri yığınağa hazırlanıyor. İngiltere, söz konusu bölgeye asker, tank ve savaş uçakları gönderiyor.

Uluslararası askeri örgütün bu adımı Rusya lideri Vladimir Putin'i kızdırdı. NATO'ya karşılık vereceklerini duyuran Putin'in "Bizi tehdit etmeye başlayan bu tesisleri füze sistemlerimizin görüş alanına almalıyız" açıklamasından hemen sonra, Kremlin Kaliningrad'a S-400 ve İskender füzelerinin gönderileceğini ilan etti.

Moskova'ın 2018 yılında üretime başlamayı planladığı RS-28 Sarmat adlı yeni füzesi ise, geçen ay dünya ile paylaşılmıştı. 'Satan 2' kod adlı füze, 11 bin kilometre menzili aşabiliyor ve taşıdığı 10 tonluk başlıkla Fransa'yı yok edebilme kapasitesine sahip.

Batılı ülkelerin çatı örgütü NATO ile Rusya, pozisyonlarını keskin bir şekilde çizmiş durumda. Rusya'nın Kırım'ı ele geçirmesi ve Ukrayna ile savaşa tutuşması, tarafları daha önce de karşı karşıya getirmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ