SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Gazi Üniversitesi Hakkında ŞOK İDDİA!

Gazi Üniversitesi Hakkında ŞOK İDDİA!

17 Şubat 2017 / Cuma 09:24

Gazi Üniversitesi’nin rektörlük binasının bulunduğu Gazi Mahallesi’ndeki ana kampüsü dışında kalan tüm akademik birimlerinin, Ankara’da kurulması planlanan Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne bağlanacağı iddiası tepkilere neden oldu.

İddialara göre Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi için Yükseköğretim Kurulu’nun(YÖK) hazırlayıp, Milli Eğitim Bakanlığı’na(MEB) sunulan çalışma dosyasının, bir sonraki Bakanlar Kurulu gündemine alınması bekleniyor.

Bakanlar Kurulu’nda onaylanması halinde kurulacak Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi, Ankara’daki 6’ncı devlet üniversitesi olacak.

Dünyadaki en iyi 500 üniversite listesinde yer alan Gazi Üniversitesi’nin Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, İletişim, Mimarlık, Mühendislik ve Hukuk fakülteleri gibi rektörlük binasının bulunduğu ana kampüsü dışındaki akademik birimleri de yeni kurulacak Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne bağlanacak.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ YAĞDI
İddialara, Gazi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları sert tepki gösterdi. Konu önceki gün #GaziyiBitiremezsiniz hashtag’i ile Twitter’da kısa süreliğine TT (trend topic) oldu. Çok sayıda öğrenci, attıkları tweet’lerle Gazi Üniversitesi’nin fakültelerinin Hacı Bayram-ı Veli Üniversitesi’ne bağlanmasına karşı olduklarını belirttiler.

KISA SÜREDE 20 BİN İMZA
Öğrenciler, konuyla ilgili change.org üzerinden de ‘Gazi Üniversitesi Bölünemez!’ başlıklı imza kampanyası başlattı. Bakanlar Kurulu ve YÖK’ün muhatap olarak belirtildiği imza kampanyasına destek verenlerin sayısı kısa sürede 20 bini aştı.

LOGOSUNDA ATATÜRK’ÜN İMZASI VAR
İmza kampanyası için hazırlanan metinde şu ifadeye yer verildi:
“Logosunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını barındıran üniversitemizin Türkiye’de çok iyi sıralamalarda olan ve bilim üreten fakültelerinden Gazi isminin silinmesine Gazi’nin öğrencileri olarak karşıyız ve her zaman karşı olacağız.”

ÜNİVERSİTE İÇİN AHİD BAŞVURMUŞTU
Öte yandan Ankaralılar ve Ankara’ya Hizmet Edenler Derneği’nin (AHİD) ev sahipliğinde kasım ayında bir araya gelen STK temsilcileri Hacı Bayram-ı Veli’nin adının bir üniversitede yaşatılması kararı almıştı. Ocak ayında ise AHİD Başkanı Hilmi Yaman, Hacı Bayram Veli adının bir üniversitede yaşatılması için ilgili makamlara müracaatlarda bulunduklarını söylemişti.

1926’DA TEMELLERİ ATILDI
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimleriyle 1926 yılında temelleri atılan okul, eğitim-öğretim faaliyetlerine “Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü” adıyla başladı. İsmi, 1929’da “Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü”, 1976’da “Gazi Eğitim Enstitüsü” olarak değiştirilen okul, 1982 yılında 2809 sayılı kanunla “Gazi Üniversitesi” kimliğine kavuştu. Logosunda, adını aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gazi’ imzası yer alan üniversitesine ait 22 fakülte, 4 yüksekokulu, 1 Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, 5 meslek yüksekokulu, 53 araştırma merkezi ve 7 enstitü bulunuyor.

Kaynak: hürriyet

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER