Ekonomi

Gemi Gemi.. ‘İnanılmaz Sevkiyat’

İsrail’in Gazze’ye saldırmaya başlamasından bu yana Türkiye’den İsrail’e toplamda 253 gemi yük taşındığı ortaya çıktı.

Sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan gazeteci Metin Cihan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Türkiye’nin İsrail’le yaptığı ticareti gözler önüne serdi.

253 GEMİLİK SEVKIYAT

Cihan, Türkiye’den İsrail’e malzeme taşıyan gemileri listeledi. Marinetraffic kayıtlarına göre, Gazze saldırısının başladığı 7 Ekim’den bugüne Türkiye’den İsrail’e toplam 253 gemi gitti. Türkiye’den İsrail’e günlük malzeme taşıyan gemi sayısı 7.

HER ŞEY VAR

Metin Cihan “İsrail’in saldırıları başladığından beri Türk limanlarından kalkan 253 gemi İsrail’e ulaştı. Her gün ortalama 7 gemi hareket ediyor. Ham petrol ve akaryakıt taşıyan tankerler, demir çelik, çimento, gıda ve diğer ürünler aralıksız bir şekilde İsrail’e ulaşıyor” ifadelerini kullandı.

‘LAFTA FİLİSTİN, GERÇEKTE İSRAİL’

#İsraileSevkiyatıDurdur hashtag’iyle paylaşımlarını sürdüren Cihan, “İsrail’in katliamı devam ederken Türkiye’den İsrail’e sevkiyat yapan gemileri listeledim. Hepsini sığdırmak mümkün olmadı. Ayrıca ben bu tablonun ekran görüntüsünü alırken bile yenileri yanaşıyordu. Lafta Filistin’i, gerçekte İsrail’i destekliyoruz” dedi.

BU NE PERHİZ BU NE TURŞU

İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken, İsrail Türkiye’de hem kamu hem de yurttaşlar tarafından protesto ediliyor, boykotlar düzenleniyor.

İsrail ve ABD menşeili olduğu iddiasıyla Starbucks, Burger King, Mcdonalds gibi firmalara yönelik saldırılar da gerçekleşiyor. Öte yandan, iktidar sadece TBMM’de Coca-Cola satışı yasakladı ve sert demeçler vermekten geri durmadı.

Firmalara yönelik boykot devam ederken, İsrail’le ticaret son hızıyla devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar/KRT Tv

Başa dön tuşu