Gündem

Komutan Belli Oldu.. ‘Yeni Sistem’

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bugün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. YAŞ’ta albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da görüşüldü. Erdoğan, Genelkurmay Personel Başkanı Tümgeneral Orhan Gürdal tarafından takdim edilen YAŞ kararlarını imzaladı.

GENELKURMAY BAŞKANI METİN GÜRAK

Bugünkü alınan YAŞ kararları doğrultusunda 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 31’inci Genelkurmay Başkanı oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu atandı.

EMİR KOMUTADA YENİ SİSTEM

Türkiye yeni bir idare sistemiyle yönetiliyor.. Bu yeni sisteme göre Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığına bağlandı. Bu bağlantıda bir sıkıntı yok, yeni sistem dersiniz ve Genelkurmay’ı Bakanlığa bağlayabilirsiniz ancak.. Değişen sadece bu bağlantı değil, Türk Ordusu’nun emir komuta sistemi de değişti.

Buna göre..

Kara Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları da doğrudan ve ayrı ayrı Bakanlığa bağlandı. Yani Genelkurmay’ın emrinde emir komuta edebileceği bir kuvvet kalmadı, bu makam da ayrıca Bakanlığın bir bağlısı oldu. Yani müşavir gibi bir makama dönüştü çünkü emrinde kuvvet tok.

Sadece bu da değil..

Kara Hava ve Deniz Kuvvet Komutanlıklarına Cumhurbaşkanlığı da emir verebilecek, yani bu kuvvetler iki başlı oldu; bir yanda Milli Savunma Bakanlığına bağlı, diğer yanda Cumhurbaşkanlığınca doğrudan verilen görevleri de yapacak.

İşte bu olmaz çünkü dünyada böyle bir emir komuta sistemi yok, böyle bir bağlantı şeması da yok. Üstelik anayasaya aykırı çünkü Genelkurmay Başkanı anayasaya göre Silahlı kuvvetlerin Başkomutanı. Başkomutan demek, emretme yetkisine haiz olmak demek ama emrinde emir verebileceği kuvvet yok.

Dilerim bu yanlıştan dönülür..

Anayasaya ve Devlet geleneklerimize uygun bir yeniden yapılanma olur, olmalı da çünkü Türk Ordusu ancak düzenli bir emir komuta sistemine sahip olduğu zaman daha güçlü olur.

Erdal Sarızeybek

Araştırmacı Yazar

Başa dön tuşu