SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Gerilimde son nokta: ‘SONUÇLARINA HAZIR OLUN’

Gerilimde son nokta: ‘SONUÇLARINA HAZIR OLUN’

24 Nisan 2019 / Çarşamba 21:19
İran...

Gerilimde son nokta: ‘SONUÇLARINA HAZIR OLUN’

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin Tahran’ın petrol satmasını ve Hürmüz Boğazı’nı kullanmasını engellemeye çalışması hâlinde sonuçlarına hazır olması gerektiğini söyledi.

New York’taki bir etkinlikte konuşan Zarif, “İran’ın petrol satmaya devam edeceğine inanıyoruz. Petrolümüze alıcı bulmaya devam edeceğiz. Petrolümüzü satmak için Hürmüz Boğazı’nı güvenli transit geçiş yolu olarak kullanmayı da sürdüreceğiz” dedi. İran Dışişleri Bakanı, “ABD bunu yapmamıza engel olmaya çalışmak gibi çılgınca bir önlem alırsa, o zaman sonuçlarına da hazırlıklı olmalı” diye ekledi.

ABD: ‘AMACIMIZ İRAN’IN PETROL İHRACINI SIFIRLAMAK’ DEMİŞTİ

ABD Pazartesi günü, İran’dan petrol satın alan ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetini Mayıs ayında yenilemeyeceğini açıklamıştı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Karar, İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirerek, rejimin ana gelir kaynağının engellenmesini hedefliyor” denilmişti. ABD’nin muafiyetleri uzatmama kararının ardından petrol fiyatları, geçen Kasım sonrasındaki en yüksek seviyeyi görmüştü.

ABD geçen Kasım ayında yürürlüğe giren ve İran’ın özellikle petrol endüstrisini hedef alan yaptırımlardan ilk aşamada bazı ülkeleri muaf tutmuştu. ABD bu doğrultuda, İran’ın en fazla petrol ihraç ettiği sekiz ülkeye altı ay yaptırım muafiyeti getirmişti. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TEHDİDİ

Beyaz Saray’ın 2 Mayıs’a kadar devam edecek olan muafiyetleri uzatmama kararını duyurduğu gün bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile petrol ticareti yapan ülkeleri “Sağlanan fayda alınacak risklere değmez” sözleriyle uyardı.

Washington’ın Türkiye dışında geçici muafiyet tanıdığı diğer ülkeler Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, İtalya ve Yunanistan’dı. ABD muafiyet kararını, petrol piyasasındaki “özel şartlar” ile gerekçelendirmişti.

Kaynak: DW Türkçe

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER