SON DAKİKA
Tümü

Politika

Anasayfa / Politika / ‘GÜNDEMİMİZDE YOK’ dediler… MEĞER VARMIŞ!..

‘GÜNDEMİMİZDE YOK’ dediler… MEĞER VARMIŞ!..

26 Eylül 2018 / Çarşamba 16:34
Hayati Yazıcı...

‘GÜNDEME ALACAĞIZ’

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, MHP’nin TBMM’ye sunduğu af teklifi ile ilgili olarak “Biz de AK Parti olarak elbette ki bu konuyu gündeme alıp inceleyecek ve görüşümüzü kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

‘AF TEKLİFİ MHP’DEN GELDİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ’

“Seçim ittifakı yaptığımız bir partinin teklifi. Dolayısıyla görmezden gelecek değiliz. Teklif üzerinde çalışıyoruz.”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, MHP’nin sunduğu af teklifi hakkında konuştu. CNN Türk canlı yayınında açıklamalar yapan Yazıcı’nın yaptığı açıklamalardan öne çıkan kısımlar şu şekilde:

‘BİR BAŞKASINA KARŞI SUÇ İŞLEYENİ DEVLET AFFEDEMEZ’

– MHP’nin teklifi af düzenlemesi değil, tutukluların infazlarına ilişkin düzenleme içeren bir kanun teklifi. 253 bin tutuklu var. 162 bininin bu teklifin yasalaşması sonucu cezaevlerinden çıkacakları ifade ediliyor. Aileler, aşiretler arası öldürme vakalarında hemen karşı aile başkalarının peşine bırakır gider. Onun için etki alanı çok fazla. Bunu irdelemek gerekir. Devlet bir vatandaşa karşı suç işleyen faili devlet niye, nasıl affetsin? Af yetkisini devlet, millet adına kullanıyorsa kendi ile ilgili suçlarla düzenleme yapar.”

“FETÖ’CÜ HAKİMLERİN VERDİKLERİ KARARLAR AYIRT EDEMEYİZ’

” Bu süreçte özellikle FETÖ’cü olarak nitelenen hakim ve savcıların yargısal faaliyetler çerçevesinde oluşturdukları hükümler neticesinde cezaevinde kalanlardan söz edilmesinin bir gerçeklik payı var ama bunu nasıl ayırt edeceksiniz? Burada “Haksız Yargı”dan söz edilir. Haksız yargılamayı giderecek uygulamalar var. Karar tashih var, iade-i muhakeme var. Bunları dener bunu yaparsınız”.

‘AF KONUSU ÇOK KARMAŞIK’

“Topyekün cezaevlerini boşaltacak bir af olamaz. Teklife göre cezalar 5 sene ertelenecek. Benzer bir suç işlenmesi halinde infaz devam edecek. Demek ki bir ‘haksız yargı’ durumu söz konusu değil. Kaldığı yerden devam edecek, o zaman siz onu mühkem bir mahkeme kararı olarak zaten bu sistem içerisinde kabul ediyorsunuz. Bunları çok bağdaşık bulmuyorum. Bu çok karmaşık bir konu. Bunu çok iyi irdelememiz gerekir.”

‘AF KONUSUNU GÜNDEME ALIP İNCELEYECEĞİZ’

” Hiçbir hesap içerisinde olmadan, toplumu nasıl etkiler, suçla mücadeleyi nasıl etkiler, yargılamayı nasıl etkiler, adalet algısını nasıl etkiler, bütün bu alanları dikkate almak suretiyle hasbi olarak bu konuyu irdelemeliyiz.Bu konuyla ilgili en önemli çalışmayı Adalet Bakanlığı yapacak. Biz de AK Parti olarak elbette ki bu konuyu gündeme alıp inceleyecek ve görüşümüzü kamuoyu ile paylaşacağız. “Bu tamam ne güzeldir” dememiz mümkün değil. “Kötüdür kesinlikle böyle bir şey olmaz” dememiz de doğru değil.”

‘VATANDAŞA KARŞI SUÇ İŞLEYENİ DEVLET NASIL AFFETSİN’

“Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi; af, cezada indirim, infaz iyileştirmesi, devlete karşı işlenen suçlarda devlet yapar. Bir vatandaşa karşı suç işleyen faili devlet nasıl affetsin? Kaldı ki, bu yeni sistem değişimiyle bu düzenlemeyi gerekçeklendirmek çok gerçekçi değil diye düşünüyorum. Genelde dünyada da çok azdır bu genel af, rejim değişikliklerinde olur. Türkiye’de böyle bir şey söz konusu değil”.

kaynak: yeniçağ

Etiketler:, , , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER