Ekonomi

Hadi Buyur ‘O Yapmadı Ben Yaptım’

Hazine ve Maliye Bakanlığı, akaryakıt ürünlerine getirilen ÖTV zammı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ÖTV’nin yükseltilmesi depreme ve öncesine bağlandı. Açıklamada ÖTV’nin iki sebepler artırıldığı belirtilerek “Birincisi yapılan artış ile depremin yol açtığı ilave maliyetlerin bütçe üzerindeki etkisini bir miktar azaltmak hedeflenmiştir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara rağmen 2016 yılından bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır.” denildi.

1 LİTRE BENZİN 35 LİRAYA DAYANDI

Öte yanda Petrol fiyatları ve döviz kurundaki artış sebebiyle zam gelen akaryakıta, KDV zammının ardından ÖTV zammı da yapıldı. Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, büyük zamma  tepki gösterdi.

‘AKARYAKITA 6 LİRA OTOGAZA 5 LİRA ZAM

Böylelikle, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan ÖTV tutarı toplamda 7,52 lira, 98 oktan kurşunsuz benzininin özel tüketim vergisi ise litre başına 7,99 lira oldu. Motorinin litresi üzerinden 7,05 lira, LPG otogazda da 5,77 lira ÖTV alınacak. Bu artışların benzin ve motorinde pompa satış fiyatına yansımasın KDV’si ile birlikte 6 lirayı buldu. LPG’deki artış ise 5 lira oldu. Son ÖTV zammıyla birlikte 28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından benzine yüzde 69,79 zam geldi. 28 Mayıs’ta benzin 20,56 liradan satılırken şu an ortalama 34,91 liradan satılıyor.

ZAM YÜZDE 70’İ BULUYOR

Seçimin ardından motorine gelen zam ise yüzde 71’i aşmış durumda. 28 Mayıs’ta 19,40 liradan satılan motorinin güncel fiyatı 33,18 lira seviyesinde. Böylelikle, 1 Ocakta 19,61 lira olan benzine yılbaşından bu yana yüzde 78 zam gelirken yıl başından bu yana motorindeki artış ise yüzde 50,61 oldu.

DESTİCİ TEPKİ: ‘BU HAKKANİYETLİ DEĞİL’

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, büyük zamma tepki gösterdi. Twitter hesabından yaptığı açıklamada Destici, “Akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) nin %200 üzeri yükseltilmesi kabul edilebilir ve hakkaniyetli bir düzenleme olmamıştır” dedi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu