Genel
22 Ağustos 2017 ( 409 görüntülenme )

ŞOK!.. MEB HALK OYUNLARI KURSLARINI DURDURDU!.. TEPKİ BÜYÜK!..

MEB Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü, Halk Eğitim’lerdeki “halkoyunları” kurslarının açılmasını durdurdu. Yazıda gerekçe olarak, kayıt olanlarla sertifika alan kursiyerlerin sayıları arasındaki “büyük fark” gösterildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, halk eğitim merkezlerindeki “halk oyunları’’ kurslarının açılmasını durdurdu. 


Tüm halk eğitim merkezlerine gönderilen yazıda, “Son altı ay içerisinde ‘halkoyunları’ alanında açılan kursların kayıtları ile kurs bitirme belgesi alan kursiyerler arasında büyük farkın olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle Halk oyunları Kurs Programları’nın yeniden incelenmesi, ihtiyaç olması halinde tekrar güncellenmesi için 01.08. 2017 tarihinden ikinci bir talimata kadar halk oyunları kurslarının açılması durdurulmuştur’’ denildi.

"Pişmaniye var folklor yok"


"Pişmaniye Yapımı’’ kursunun da bulunduğu halk eğitim merkezlerinde verilen kurslardan bazıları şöyle:
-Bilgisayar kullanımı
-Kuranı Kerim (Elifba) okuma
-Yabancılar için Türkçe
-İşaret dili
-Kuranı Kerim tecvitli okuma
-Satranç
-Arı yetiştiriciliği

FOLKLOR ÖNEMLİ
Halk eğitim merkezlerinin fiilen imam hatip okulları gibi eğitim vermeye başladığına dikkat çeken eğitimciler, “Yazıda sertifika alan sayının azalması gerekçe gösteriliyor. Talep görmeyen birçok alana teşvik verilirken, folklor gibi çok önemli bir konuda neden teşvik verilmiyor eğer gerçekten talep azsa bile?’’ dediler.

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ