SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / HAMAS HAKKINDA BİLİNMEYENLER…

HAMAS HAKKINDA BİLİNMEYENLER…

4 Kasım 2017 / Cumartesi 08:30
Hamas'ın Türkiye'de ilk kez Başbakanlık düzeyinde muhatap bulması AKP Hükümeti’yle gerçekleşti.

AKP’nin Hamas'la temasındaki fark, örgütün, diğer Avrupalı ülkelerin aksine, siyasi düzeyde muhatap alınması oldu. Türkiye, temaslar sırasında büyük ölçüde Suriye'de bulunan politik büro şefi Halit Meşal ile görüşüyordu.

Kaynak: T24/ Emre Çalışkan

HAMAS Hakkında Her Şey

“Müslüman Kardeşler Örgütü”nün Filistin kolu olarak bilinen Hamas, adını Arapça Harakat al-Muqawama al-Islamiya (İslami Direniş Hareketi) kelimelerinin ilk harflerinin bir araya gelmesinden alıyor.

“Hamas” aynı zamanda Arapça’da “hamiyet” (Türk Dil Kurumu’na göre, bir insanın yurdunu, ulusunu, ailesini koruma çabası) ve “şevk” anlamına geliyor. Hareket, “İslamcılık” ve “Filistin” milliyetçiliği gibi iki temel ideolojiyi kendisine referans alıyor.

Kısa dönemli amacı İsrail’in Filistin topraklarından çekilmesini sağlamak olan örgütün, uzun dönemdeki hedefi, İsrail devletini önceleyerek 1948 sınırlarını esas alan İslami bir Filistin devleti kurmak.
İsrail’in 2000 yılında Lübnan’dan çekilmesi (Hizbullah’ın da oynadığı rolle) Filistin halkında silahlı mücadelenin İsrail’e karşı en etkili çözüm olacağı anlayışının yerleşmesine neden oldu.

Hamas sadece askeri güce dayalı bir örgüt almaktan ziyade, meslek ve ticaret odası, üniversite öğrenci seçimleri gibi yerel düzeydeki birçok “demokratik” seçimi kazandı.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER