SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Havalimanı işçilerine GARİP SORUŞTURMA!..

Havalimanı işçilerine GARİP SORUŞTURMA!..

16 Eylül 2018 / Pazar 17:56
Terör...

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’ndan Ahmet Baran Çelik, yeni havalimanı şantiyesinde eylem yaptıkları için gözaltına alınan inşaat işçileri için “Terörle mücadele şubesinin de işlem yapabileceği söylendi” dedi.

YÜZLERCE GÖZALTI

Yeni havalimanı inşaatında 14 Eylül’de binlerce işçi eylem yapmıştı. İşçiler, kötü çalışma şartlarını ve ücretlerinin düzensiz ödenmesini protesto etmişti. Eylemin ardından yapılan operasyonda yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı.

PROTESTOLAR VAR

Evrensel’in haberine göre, Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, işçilerin gözaltına alınmalarını İstanbul Barosu’nda düzenlenen basın toplantısıyla protesto etti. Hâlâ gözaltına alınan işçilerin sayısının bilinmediğini Avukat Yıldız İmrek, “Sayının 600’ün üzerinde olduğunu tahmin ediyoruz” derken, işçilerin avukatlarla da görüştürülmediğini, bunun da hak ihlallerini sümenaltı etmek için yapıldığını söyledi.

MUHATAP YOK

İmrek, “Saatler boyunca işçilerle görüşmek istedik ancak muhatap bulamadık. Örneğin Arnavutköy Karakolu’ndaki askeri yetkililer ‘kesinlikle bilgi’ veremeyeceklerini belirtti. İşçiler avukatlarla görüştürülmeden çıkartıldılar. İşçilerin rapoları dahi alınmadı avukatlardan kaçırıldılar” diye konuştu.

TERÖR SORUŞTURMASI

Avukat Ahmet Baran Çelik’se kendilerine işçilerle ilgili terörle mücadele şubesinin de işlem yapabileceğinin söylendiğini ifade etti. Çelik şöyle devam etti: “Biz karakollara giremedik ancak işçilerin patronları karakollara girdi. Ne işlem yapıldı? Orada patronların geçirdiği sürede bazı işçilerin hedef gösterildiğini düşünüyoruz. Herhangi bir darp, şiddet olayı olup olmadığını bilmiyoruz.”

Avukat Sevinç Sarıkaya ise “Biz buna gözaltı işlemi diyemeyiz. İşçiler esir alındı. İşçilere yapılan bu muamele patronların isteği üzerine yapıldı. Devlet patron el ele işçileri sorgusuz sualsiz esir aldi. Hiçbirinden haberdar değiliz. Biz, işçilere yönelik bu saldırıların artacağı görüşündeyiz” dedi.

Avukatlar toplantının sonunda işçilerin gözaltına alınmasına ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Kaynak: gazetediken

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER