SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / Hesap Karıştı ‘En Yükseğe En Düşük’

Hesap Karıştı ‘En Yükseğe En Düşük’

28 Mayıs 2020 / Perşembe 16:33
Türkiye, salgın, vaka...

Malatya Valisi Aydın Baruş, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kentte vaka sayılarının arttığını açıkladı. Vali Baruş, yaptığı paylaşımda, “Kurallara uyulmaması nedeniyle, son günlerde ilimizdeki Covid-19 vaka sayısı artmaya başladı. Lütfen kurallara riayet edelim. Maskeni tak, sosyal mesafeye dikkat et” ifadelerini kullandı.

BAKAN: ÖLÜM SAYISI EN DÜŞÜK
DSÖ: VAKA SAYISI EN YÜKSEK

Öte yanda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin corona virüsü süreciyle ilgili eski ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza’nın açıklamasını alıntıladı. Koca, Bryza’nın “Ölüm oranları da Ankara’nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 26 Mayıs itibarıyla Türkiye’de ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere’de 14,1. İtalya’da 14,3. Fransa’da 15,5. ABD’de ise 5,9” ifadelerini paylaştı.

DSÖ: ‘TÜRKİYE’DE VAKA SAYISI ÇOK YÜKSEK’
Öte yanda Dünya Sağlık Örgütü “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı. Eski ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza’nın sözlerini alıntılayan Koca’nın paylaşımı şöyle:

‘ÖLÜM ORANI EN DÜŞÜK TÜRKİYE’
* Ölüm oranları da Ankara’nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 26 Mayıs itibarıyla Türkiye’de ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere’de 14,1. İtalya’da 14,3. Fransa’da 15,5. ABD’de ise 5,9.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA
Öte yanda Corona virüsü salgınında dünya çapında vaka sayısı 5.7 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge açıklamalarda bulundu. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen basın toplantısında Kluge, güncel veriler ile ilgili detayları paylaştı.

VAKA SAYISI EN YÜKSEK BEŞ ÜLKE, TÜRKİYE LİSTEDE
Son 14 gün içerisinde Avrupa bölgesindeki vaka sayısının yüzde 15 arttığını açıklayan Dr. Kluge, “Avrupa’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38’ine denk geliyor ve Avrupa’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50’sine denk geliyor” ifadesini kullandı. Kluge, son 14 gün içerisinde kümülatif olarak vaka sayısında artış yaşayan 5 ülke olduğuna dikkat çekerken, “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Etiketler: , ,
POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER