Ekonomi

Hisarcıklıoğlu KDV.. ‘İş Karışıyor’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı, Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve meclis üyeleri katıldı.

‘YATIRIM KREDİLERİ DEVAM ETMELİ’

Toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası’nın yatırım kredileri devam ettirilmeli, hatta teknoloji projeleri için kapasitesi artırılmalıdır. Zira cari açığımızı azaltmak, küresel tedarik zincirlerinden daha büyük bir pay almak için dev ölçekli kilit teknoloji yatırımlarına ihtiyaç var. Teşvik sistemimizi de buna göre yeniden tasarlamalıyız. Togg benzeri en az 5 sivil teknoloji yatırımını ülkemize kazandırırsak, teknolojide çok büyük atılım yapacağımız kanaatindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘VERGİ SİSTEMİ ÇOK KARIŞIK TEDBİR ALINMALI’

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de vergi sisteminin reforma ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Gerçekten çok karmaşık bir vergi sistemimiz var. Üstelik her geçen yıl daha da karmaşık hale getiriyoruz. Suistimal eden az sayıda kötü örnek yüzünden, milyonlarca mükellefin hayatını daha da zorlaştırıyoruz. Bu da vergi uyuşmazlıklarını giderek artırıyor. Bu yaklaşımı değiştirmemiz lazım.”

‘KDV GELİR SİSTEMİ SORUN OLUYOR’

“ KDV sistemimiz de maalesef özel sektör için bir finansman sorunu haline gelmiştir. İndirilemeyen KDV’nin her yıl sonunda iadesi sağlanmalı, birikmiş-devreden KDV stokuna mahsup imkanı getirilmeli ve KDV iadesinde daha basit bir sisteme geçilerek iade süreçleri hızlandırılmalıdır. Gelir vergisi basamakları, geçmiş enflasyon dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.” diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu