SON DAKİKA
Tümü

Genel

Anasayfa / Genel / Hükümet Dar Gelirlilere Ne Verecek: İŞTE LİSTESİ

Hükümet Dar Gelirlilere Ne Verecek: İŞTE LİSTESİ

8 Aralık 2016 / Perşembe 11:02

Bu haber sevindirebilir…

  Başbakan Davutoğlu 64’üncü Hükümet programını açıkladı

 
Başbakan Davutoğlu, emekli, memur, işçi, polis, yaşlı, asker, geçici köy korucuları gibi maaş zammı bekleyen az gelirliler için şunları söyledi:
 
 
Sosyal güvenlik sistemimizin uzun vadeli mali sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıy­la tedbirler almaya devam edeceğiz. Emeklilik hizmetlerini etkinleştireceğiz. Düşük düzeyde maaş alan emeklilerimizin gelir seviyesini alacağımız tedbirlerle yükselteceğiz.
 
Bu çerçevede; Temmuz ayında emekli maaş­larına rutin olarak yaptığımız artıştan sonra maaşı 1.000 liranın altın­da kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerimize seyyanen 100 lira zam yaptık.
 
Maaşı 1.000 lira ile 1.100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1.100 liraya tamamladık. Bu artıştan emeklilerimizin yaklaşık yüzde 55’inin istifade etmesini sağladık.
 
Tüm işçi ve bağkur emeklilerimize de önü­müzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL vereceğiz.
 
Ticari faaliyette bulunan emeklilerimizden kesilen ayda yüzde 15 ora­nında Sosyal Güvenlik Destek Primi’ni yüzde 10’a indirdik. 630 binden fazla emeklimizin yararlandığı bu düzenlemeyle emeklilerimizin aylık­larına ortalama en az 50 liralık ayrıca bir artış sağladık.
 
Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirdiğimiz Bağkur Sigortalısı olan esnafımızın emekli ay­lıklarından kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi Kesintisi’ni önümüz­deki dönemde tamamen kaldıracağız.
 
Önümüzdeki yıl için asgari ücretin 1.300 TL’ye yükseltilmesi yönünde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na teklifte bulunacağız.
 
Yapılan işin teh­like sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlayacağız .
 
51 ilimizde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki İşveren Sigorta Pri­mi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunu kaldıraca­ğız. Bu imkândan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasını sağlayaca­ğız.
 
Muhtarlarımızın 950 TL olan maaşını 1.300 TL’ye yükselteceğiz.
 
65 yaş aylığı alan yaşlılarımızın kimin yanında yaşarsa yaşasın kesinti olmadan maaşını almasını sağlayacağız.
 
Polislerimizin 2200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkaracağız . Polisleri­mizin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artıracağız. Böylece maaş­larında 240 lira ile 580 lira arasında artış sağlayacağız.
 
Uzman erbaşların 2200 olan ek göstergelerini 3000’e çıkaracağız.
 
 Er ve Erbaşlarımızın harçlığını 30 liradan 100 liraya yükselteceğiz.
 
Askeri öğrencilerin harçlığı da 400 TL olacaktır.
 
Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın kapatılmasına yönelik intibakları sağla­nacaktır.
 
Geçici köy korucularımızın şartlarını iyileştirmeye dönük başlatılan ça­lışmalara bağlı olarak gerekli adımları atacağız(DHA)

 

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER