Politika
27 Ağustos 2017 ( 3203 görüntülenme )

İLBER ORTAYLI'dan TARİHİ ÇIKIŞ: "ADETA TEK BAŞINA KARAR VERDİ"

ORTAYLI: KARAR BÜYÜK ZAFER BÜYÜK

İlber Ortaylı, Büyük TaarRuz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi üzerine açıklama yaptı.

Ortaylı "Gazi Mustafa Kemal adeta tek başına kar verdi" dedi.

İşte Ortaylı'nın kaleminden BÜYÜK ZAFER:

"SAVAŞIN BAŞLADIĞI GÜN YUNAN HATTI YIKILDI"

"26 Ağustos’ta Başkumandanlık Meydan Muharebesi başladığı gün Yunan savunma hatları silindi. Karşıdaki komutan Nikolaos Trikopis biyografisi ve icraatı itibariyle küçümsenecek komutanlardan değildi. "

"GAZİ ADETA TEK BAŞINA KARAR VERDİ"

"Gazi’nin komuta heyetindeki ön çatışmalarda bu muharebenin ve ani atılımın başarı şansı konusunda pek ittifak olmadığı biliniyor. Gazi Mustafa Kemal Paşa adeta tek başına karar verdi ve artık Anadolu’daki hükümet ve ordunun başındaki komutan Mareşalliğe daha evvel yükseltildiği için emir-komuta zinciri etrafında bu savaş yürüdü. En önemli noktadır."

"YUNAN KOMUTAN, TÜRK ORDUSUNUN VE KOMUTA HEYETİNİN GÜCÜNÜN FARKINDAYDI"

"Mütarekenin en tatsız zamanı olan 1920’de nizami ordu kuruluş safhasındaydı ama 1921’de ordunun kuruluşu çok kısa sürede tamamlandı. Bir yerde Küçük Asya Seferi’ne muhalif olan General Meteksas’ın ihtarı gerçek oldu. “Karşı tarafta bir ordu ve komuta heyeti var. Bunlar savaşçıdır ve derlenip toparlanırlar, bir sabah karşınızda orduyu görüverirsiniz, maceraya girişmenin anlamı yok” demişti.

"BÜYÜK SAVAŞLARDAN BÜYÜK TECRÜBELER ELDE ETMİŞ TÜRK ORDUSU"

"Türk Kurtuluş Savaşı eski bir devletin yapısı içinde devam etti. Savaşı yürüten genç komutanlar kadar erbaş zümresinin (onbaşı, çavuş) de Birinci Dünya ve Balkan Harbi’nin tecrübelilerinden olduğunu unutmamak gerekir ve nihayet Ankara Hükümeti genel müdüründen telgrafçısına kadar Osmanlı bürokrasisinin seçkinlerini bir araya getirmiş veya mevcudu istihdam etmeyi bilmiştir. İsmi geçen komutanlar yanında o tarihte albay olan sonra Budapeşte ve Vichy Fransa’sında sefirlik yapan Behiç Bey’i de zikretmemiz gerekir."

"TOPYEKÜN BİR MÜCADELE VE BÜYÜK ZAFER"

" İmkânsızlıklar içindeki Türk demiryollarının bu savaşın sevkıyatına yetişebilmesi onun ve takımının sayesindedir. Deha ancak çevresiyle parlar. Büyük adamların ideali kitlenin itaati ve tasvibiyle gerçekleşebilir. Gazi Mustafa Kemal Paşa geniş kitleyi kazanabilmişti. 95 yıl önceki zaferin anatomisini çizerken bunları hatırlamamız gerekiyor."
Mustafa Kemal Pasa ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi
Kaynak: İlber Ortaylı/ Hürriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ