SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / IRAKLI UZMAN KONUŞTU… BARZANİ’DE MASKE DÜŞTÜ!..

IRAKLI UZMAN KONUŞTU… BARZANİ’DE MASKE DÜŞTÜ!..

23 Eylül 2017 / Cumartesi 08:18

IRAKLI UZAMAN: BU TEZGAHIN ARKASINDA İSRAİL VAR


Kürt devletinin kurulması projesinin öncelikle Irak ve Suriye’ye karşı olduğunu belirten Iraklı güvenlik uzmanı Ahmed el-Şarifi, bu projenin amacının İsrail’e su ve enerji kaynaklarını sağlamak olduğunu kaydetti.


Sputnik’e yaptığı açıklamada Kürt devletinin kurulması projesini değerlendiren el-Şarifi, şöyle konuştu:

“Bu proje öncelikle Irak ve Suriye’ye karşı. Amaç, İsrail’e su ve enerji kaynaklarının sağlanmasını garanti etmek. 
İsrail Başbakanı Netanyahu, 2005’ten beri, İsrail’in istikrarlı enerji kaynaklarıyla temin edilmesi için Kerkük ve Musul’dan Suriye üzerinden Akdeniz’e petrol boru hattının yapılması gerektiğini söylüyor”.

‘SURİYE VE IRAK’I BÖLMEK İSRAİL’İN İŞİNE YARIYOR!’

ABD’nin daha önce Irak ve Suriye’deki rejimlerin yerine yanlılarını getirmek amacıyla IŞİD’i yarattığını dile getiren Şarifi, bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Bu, ABD’nin bölgedeki müttefiki olan İsrail’in işine yarıyordu. Petrol sevkiyatı ve su kaynakları üzerindeki kontrolü sağlama fırsatını veriyordu. Ayrıca Körfez’den Akdeniz’e kadar sadık komşular çıkmış oluyordu. Ama Suriyelilerin bu savaşta sergilediği kararlılık bu projenin hayata geçmesine engel oldu. Bu yüzden şimdi Suriye ve Irak’ı bölmek için Kürt projesini devreye soktular”.

‘GELECEK PLANLAR ARASINDA DSG’NİN KONTOLÜNDEKİ TOPRAKLARI KONTROL ALTINA ALMAK VAR’

Bağdat’ın bu konudaki ölçülü tepkisine dikkat çeken el-Şarifi, “Bağdat’taki yetkililer son derece diplomatik olmaya çalışıyor. Sorunu diyalog yoluyla çözmeye çalışıyorlar. Irak hükümeti, Kürdistan sorununun uluslararası boyut kazanmasına karşı” dedi.

Suriyeli Tuğgeneral Haysam Hassun ise, Sputnik’e açıklamasında, “Suriye ordusu, arkasında ABD yönetmenlerinin durduğu Kürt tehdidine karşı mücadele etmeye başladı bile. Öncelikle Fırat’ın doğu yakasına ordu birlikleri aktarıldı. Gelecek planlar iarasında Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) elindeki toprakların kontrol altına alınması var. DSG için rahat rahat IŞİD’in kolu diyebiliriz, çünkü Suriye topraklarını yasadışı olarak ele geçirdiler” ifadesini kullandı.

Kaynak: sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER