Ana Sayfa
19 Eylül 2021 ( 0 izlenme )

İSRAİL KESTİ ATTI: "YOK ÖYLE BİR ŞEY"

İSRAİL: "SORUŞTURMA YOK, ASKER GÖREVİNİ YAPTI"

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman cuma günü Gazze İsrail sınırında 15 Filistinli'nin İsrail askerlerince öldürülmesine yönelik uluslararası toplumdan gelen soruşturma çağrılarını reddetti. 

Liberman "Askerlerimiz gerekeni yaptı. Bence tüm askerlerimiz madalyayı hak ediyor" dedi.

'ASKERLERİMİZ GEREKENİ YAPTI'

Ordu radyosuna konuşan Liberman "Askerlerimiz gerekeni yaptı. Bence tüm askerlerimiz madalyayı hak ediyor. Soruşturma komisyonuna gelince, bu olmayacak" dedi.

NELER YAŞANDI?

Cuma günü on binlerce Filistinli şu anda İsrail içinde kalan bölgelere mültecilerin ve onların akrabalarının dönüş hakkı için 'Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü' adlı bir kitlesel protesto eylemini başlatmış ve İsrail sınırı yakınında toplanmıştı. Eylemlerin 6 hafta sürmesi planlanıyordu.

İSRAİL ASKERLERİ GERÇEK MERMİ KULLANDI

Ancak yüzlerce eylemci, eylem organizatörleri ve İsrail'in sınırdan uzak durulması yönündeki çağrılarını reddetmişti. Eylemciler askerlere taş ve molotof kokteyl atmış, sınır bölgesinde lastik yakmıştı. İsrail askerleri ise gerçek mermi, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile yanıt vermişti.

İSRAİL 15 KİŞİDEN 8'İNİN HAMAS ÜYESİ OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜ

Hamas ölen 5 kişinin örgütün silahlı kanadının üyesi olduğunu duyururken, İsrail ölen 15 kişiden 8'inin Hamas üyesi olduğunu, diğer 2 kişinin de farklı gruplardan olduğunu iler sürdü.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SORUŞTURMA İSTEMİŞTİ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres cuma günü yaşananlarla ilgili bağımsız soruşturma başlatılması çağrısı yapmıştı.

Avrupa Birliği'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Af Örgütü ve İsrail'de sol kanattaki muhalefet partisi Meretz'in lideri Tamar Zandberg de soruşturma açılması çağrısında bulunmuştu.

Mogherini "Özellikle gerçek mermilerin kullanımı şeffaf ve bağımsız bir soruşturmanın parçası olmalı. İsrail'in sınırını koruma hakkı var ancak bu güç kullanma her zaman ölçülü olmalı" demişti.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ