SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / İstanbul Valiliği’nden SON DURUM…

İstanbul Valiliği’nden SON DURUM…

6 Şubat 2019 / Çarşamba 21:40
Enkaz...

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Kartal’da çöken bina ile ilgili açıklama yaptı. Yerlikaya, “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın 14 daire ve 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu Kaymakamımız arz etti. Binanın 3 katı kaçak yapılmış” dedi.

Kartal’da çöken 8 katlı binayla ilgili İstanbul Valisi Ali Yerlikaya açıklamalarda bulundu. Yerlikaya, enkaza dönüşen binayla ilgili olarak şunları söyledi;

‘ARAMA KURTARMA DEVAM EDİYOR’

“Enkaz altında yaralılara ulaşmak için ekiplerimiz çalışıyor. 3 dakika içinde ekiplerimiz, itfaiye, arama kurtarma ekiplerimiz buraya geldi. Arama kurtarma çalışması önemli bir iş. Mahallelinin burada arama kurtarma çalışmasının sessiz ortam olması için bize yardımcı olmaları lazım. Arama kurtarma oluncaya kadar burada çalışmaya devam edeceğiz. Duamız enkaz altında kalan kardeşlerimiz için. İnşallah onları sağlıklı şekilde enkaz altından çıkarmak en büyük temennimiz” dedi.

“3 KAT KAÇAK”

Vali Yerlikaya, binada kaç kişinin yaşadığı sorusuna ise “Adrese dayalı nüfus sisteminde buranın zemin artı 7 kat 14 daireli olduğu, 43 vatandaşın kayıtlı olduğunu biliyoruz. Aynı şeklide Kartal Belediye Başkanı ve İmar Şube Müdürüyle görüştüm. Buranın 1992 yılında 5 katlı ruhsat olduğunu, daha sonra 3 kat kaçak yapıldığını ve iskansız olduğunu söylediler. Üzücü olan bu. İtfaiye dairesi bütün mühendisler burada. Olay çok sıcak odaklandığımız bir konu şu an can. Onları bir an önce oradan almamız lazım” diye konuştu.

YILDIRIM: KURALLARA UYMADAN İLAVELER YAPARSAN BÖYLE RİSKLER OLUYOR’

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Kartal’da çöken binanın olduğu yerde incelemelerde bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, göçük altında kalan dört vatandaşla temas kurulduğunu söyledi. Yıldırım ayrıca olayda iki vatandaşın hayatın kaybettiğini söyledi. Herkesin çalışmaları kolaylaştıracak ve zarar vermeyecek şekilde yardım etmesi gerektiğini söyleyen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, çöken binayla ilgili olarak şunları söyledi;

‘ALLAH BÖYLE AFETLERİ BİR DAHA YAŞATMASIN’

“Bitişik bina da çökme esnasında zarar görmüş olabilir. Oradaki vatandaşlar da boşaltılarak daha emniyetli bir yere getirildi. Allah böyle afetleri bir daha yaşatmasın. Bu olay bizi şunu gösterdi. Emniyet her şeyden daha önemli. Aşırı iştah yüzünden kurallara uymadan, bir şey olmaz benim temelim sağlam gibi düşüncelerle üzerine hiçbir tedbir almadan ilaveler yaparsın büyük bir riskle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz oluyor. İstanbul’un depremsel problemi var. 30 bin yapının depremsel dönüşüme ihtiyacı var” dedi.

Kaynak: DHA/ Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER