SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / İstanbul Valiliğinden UYARI!..

İstanbul Valiliğinden UYARI!..

2 Eylül 2018 / Pazar 17:58
Şarbon...

Yenikapı’daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde açılan ‘4. Uluslararası İstanbul Arapça Kitap Fuarı’nı ziyaret eden Şahin, şarbon vakalarına ilişkin açıklama yaptı.

‘AŞILAR BEŞ YIL SÜRECEK’

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Silivri’de görülen şarbon vakalarına ilişkin aşılama çalışmaları yapıldığını belirterek, “8 kişiden 6 kişide lezyonlar görüldü. Lezyonlarla ilgili gerekli aşılamalar ve tedaviler yapıldı” dedi. Şahin, aşılamanın 5 yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

’10 KİLOMETRE ÇAPINDA KARANTİNA’

Şahin, “Dün ortaya çıkan bir durum. Vatandaşlarımızın çeşitli şarbon lezyonları, belirtileri göstermesi üzerine derhal o şarbonun kaynağı olan ete temas eden ya da o etten yiyen insanlara ulaşıldı. 8 kişi. 8 kişiden 6 kişide lezyonlar görüldü. Lezyonlarla ilgili gerekli aşılamalar ve tedaviler yapıldı. Yine doktorlarımızın kararı ve tavsiyeleri doğrultusunda ayakta takip edilecekler. Ayrıca bu lezyonun görüldüğü yani şarbon hastalığının görüldüğü, kurban etinin kesildiği ve kurbanın beslendiği yer dahil olmak üzere o civardaki, Silivri’deki köyümüzde, 10 kilometre yarı çapındaki alanda bulunan bütün hayvanlar, yaklaşık 3 bin 500 hayvanın tamamı bu akşama kadar aşılanmış olacak” dedi.

‘VATANDAŞLAR DUYARLI OLSUN’

Şarbon hastalığıyla aşılama yöntemiyle mücadele edilmesi gerektiğini belirten Şahin, “Bu hastalık, aşılamayla çok çabuk söndürülebilen bir hastalık. Yeter ki burada uyanık ve dikkatli olalım. Vatandaşlarımızın bu konuda biraz daha bilinçli olması lazım” diye konuştu. Şahin, şöyle devam etti:

‘TEK MÜCADELE YÖNTEMİ AŞILAMA’

“Mesela burada kurban kesen vatandaşımız, kesim yerleri dışında, tek başına, herhangi bir teknik yardım almadan kesmiş. Dolayısıyla, bir veteriner veya usta bir kasap görmüş olsaydı o hayvanın etinde lezyonu fark edebilirdi. Ama maalesef böyle bir olay gerçekleşti. Sevindirici olan durum şu. Çok çabuk müdahale edildi ve 6 vatandaşımız inşallah hiçbir hayati tehlike olmadan tedavileri tamamlanıp sağ salim hayatına devam edecek. Ama bu aşılama bu bölgede 5 yıl boyunca tedbir olarak devam edecek. Çünkü bunun tek mücadele yöntemi aşılama ve aşılamayla çok çabuk söndürülebilen bir hastalık. Ben vatandaşlarımıza ve sizlere bu konuya duyarlılığınız ve hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum.”
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar da konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

‘YAYILMA RİSKİ YOK’

“Olayın yayılma riski yok, ekipler kontrol altına aldı. Tespit ve aşılama çalışmaları devam ediyor. Böyle bir risk yok. Burada 5 hayvandan 1 tanesinde tespit edildi, o hayvan ise alınmış. 3500 hayvan sözü geçti ama bu kesinlikle doğru değil. O kadar hayvan olmadığını ben yaptığımız denetimden biliyorum. Benim aldığım bilgilere göre yayılma riski yok. Kontrol altında. 1 hayvanda tespit edildi. Bu akşam konu netleşmiş olur. Boğaz Köprüsü’nden bu yana canlı hayvan girmediğini biliyoruz. Bizim bölgemizde çok sıkı bir denetim oldu.”

Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER