SON DAKİKA
Tümü

Video Haber

Anasayfa / Video Haber / İSRAİL’İN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ…

İSRAİL’İN HAVA SAVUNMA SİSTEMİ…

2 Şubat 2018 / Cuma 06:41

“İsrail’in 2011’den beri kullandığı hava savunma sistemi”
Tansiyonun düşmediği Ortadoğu’da 2011’de kurulan Demir Kubbe teknolojisi geleneksel hava savunma sistemlerinden daha farklı bir şekilde çalışıyor. Kısa mesafeden gelebilecek tehditlere karşı geliştirilen Demir Kubbe, aynı anda farklı tehditleri algılayarak havada imha edebiliyor.

MENZİLİ 4-70 KİLOMETRE

İsrail’in Rafael Advanced Defense Systems ve Israel Aircraft Industries ile birlikte geliştirdiği hava savunma sistemi 4-70 kilometre uzaklıktan gelen tehdit, roket ve füzeleri havada imha ederek mal ve can kaybının önüne geçebiliyor.

Gece ve gündüz ya da hava şartlarına bağlı olmaksızın çalışan ve geliştirilip son haline ulaşana kadar yaklaşık 6 yıllık bir sürenin geçtiği Demir Kubbe’nin 3 temel yapısı var.

TESPİT VE TAKİP RADARI

Bunlardan birincisi ‘Tespit ve Takip Radarı’. İsrail merkezli savunma şirketi Elta tarafından geliştirilen sistem tehditleri tespit edebiliyor. İkinci parça ise Savaş Yönetimi ve Silah Kontrolü. İsrail merkezli yazılım şirketi tarafından geliştirilen teknoloji tehdidi algılıyor. Üçüncü parçada ise bataryalar yer alıyor. Füzeler tehdidi ortadan kaldırıyor.

BİR FÜZE 40.000 DOLAR

Yaklaşık 4.5 kilometre irtifada tehditleri imha edebilen sistemin gökyüzündeki müdahalesi çıplak gözle görülebiliyor. Bugüne kadar Azerbaycan ve Hindistan’da kullanılan Demir Kubbe’nin önümüzdeki dönemlerde NATO, Güney Kore ve ABD tarafından kullanılması gündemde. Öyle ki bu ülke ve kuruluşlarla İsrailli yetkililer temasta.

İsrail yönetiminin özel sektörle birlikte geliştirdiği bu sisteme her bir bataryanın yaklaşık 50 milyon dolar değerinde olduğu ve her bir füzenin de 40.000 dolar olduğu açıklandı.
Kaynak: Sözcü

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER