Genel
12 Haziran 2017 ( 2903 görüntülenme )

İTHALATTA BÜYÜK RİSK!.. İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DİKKATİNE...

'Kalitesiz demir ithalatı inşaat güvenliğini tehdit ediyor'


Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'nden, kalitesiz inşaat demiri ithalatının inşaat güvenliğini tehdit ettiğini belirterek, İtalya'dan 22 bin 500 ton sertifikasız, bekletilmiş ve paslanmış demirin çeşitli limanlara indirildiğini açıklandı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneğince, standart dışı ve kalitesiz demir ithalatının inşaat güvenliğini tehdit ettiği bildirildi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, bazı müteahhitlerin inşaat demiri arzında sıkıntı yaşandığı yönündeki beyanlarının ardından, geçen hafta Türkiye'nin değişik limanlarına toplam 22 bin 500 ton İtalya menşeli TS 708 standardına uygun olmayan, sertifikasız, bekletilmiş ve paslanmış inşaat demiri indirildiği belirtildi.

Benzer nitelikteki kalitesiz ürün bağlantılarının devam ettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TÜRKİYE'YE İTHAL EDİLEN BU DEMİRLER STANDARDA UYGUN DEĞİL"

"İtalyan üreticilerin söz konusu inşaat demirlerini Cezayir'de geçerli AFNOR standardına uygun olarak ürettikleri ancak bu ülkede satamadıkları ürünleri, yaklaşık 1,5 yıl beklettikten sonra Türkiye'deki alıcılara sattıkları öğrenilmiştir. Bu ürünlerin, Türkiye için geçerli TS 708 standardına uygun olmadıkları ve ciddi anlamda korozyona uğradıkları için deprem kuşağındaki ülkemizde kullanılmaması gerekmektedir. 

"DÜŞÜK FİYATLA SATTILAR"

Türk çelik üreticileri, herhangi bir ihraç piyasası için ilgili piyasanın standardına göre ürettikleri ürünlerin ihraç fazlasını iç piyasaya sürememekte, söz konusu ihraç fazlası aynı ülkeden gelebilecek yeni siparişler için bekletilmekte veya sipariş alınamaması halinde yeniden ergitme yoluna gitmektedir. İtalya’dan gelen ürünler ise muhtemelen piyasadan daha düşük fiyatlarla Türkiye piyasasına satılmıştır."

"BU İTHALATIN ÖNLENMESİ ŞART"

Açıklamada, söz konusu demirlerin kullanılmasına izin verilmemesi gerektiği vurgulanarak, "Standart dışı, kalitesiz inşaat demiri ithalatı, inşaat güvenliğini tehdit ediyor. Türk çelik sektörünün en büyük ihraç kalemi olan inşaat demirinde, ithal ürünlerdeki kalitesizliğin yol açtığı olumsuzlukların önlenmesi, yalnızca inşaat güvenliğinin sağlanması açısından değil, yurt içindeki üreticilerin karşılaştıkları haksız rekabetin engellenmesi açısından da hayati önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Kaynak: AA

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tvfran
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ