Gündem

İyi Parti ‘Açıklama’

Manisa’nın Selendi ilçesinde İYİ Parti İlçe Başkanı Ethem Erol istifa ettiğini açıkladı.

Geçen yıl  İYİ Parti Selendi İlçe Teşkilatının 3. Olağan Kongresinde İYİ Parti Selendi İlçe Başkanlığına seçilen Ethem Erol 1. yılın sonunda İlçe Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Ethem Erol istifa gerekçesi olarak ise eşinin rahatsızlığını gösterdi.

İyi Parti Sözcüsü Zorlu, yaşanan istifalar karşısında şu açıklamayı yaptı:

“Şimdi biz bu yolculuğa devam ederken kimsenin bize bir baskı aracı olarak herhangi bir argümanı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Bu anlamda arkadaşlarımız bizden ayrılabilirler. Başka partilerde siyaset yapmak isteyebilirler. Örneğin CHP’de yapmak istiyorlarsa yapabilirler. Bizimle ilkesel bir ayrılık yaşayabilirler.

“Bunlar başka partilerde de yaşandı. Biz eleştiriye en çok açık olan partiyiz. En son genel idare kurulu kararımızda ben bizzat açıkladım. 5 arkadaşımızın hayır dediğini ama çoğunluğun verdiği kararla bu kararı aldığımız belirttik. Sayın Bahadır Erdem de o günlerde GİK üyemizdi ama toplantılara gelip görüşlerini beyan etmedi”.

“Genel Başkanımızın ilkesel bir tutumu var. Ayrılan arkadaşlarımızla ilgili bir değerlendirme yapmıyor. Çünkü bugüne kadar birlikte mücadele edildi. Bu nezaketi gösteriyor ama şunun özellikle bilinmesini istiyorum; bizim aramızdan ayrıldıktan sonra partimizi zedeleyici, gerçek dışı ifadelerde bulunan arkadaşların bu değerlendirmelerine dikkat etmelerini tavsiye ediyorum.”

“Çünkü İYİ Parti’ye yapılan bu saldırılara bu şekilde ortak olma niyeti taşıyanların karşısında, biz de gerekli açıklamaları yapmaktan geri durmayacağız. Biz yolumuza devam ediyoruz. İYİ Parti önce yerel seçimlerde milletimizin kutuplaşma eksenindeki sıkıştırıldığı yerden çıkması için alternatif olacağız. İnşallah yaklaşan ilk genel seçimde de milletimizin iktidar olma umudunu biz ortaya koyacağız.”

ÇIRAY’DAN PAYLAŞIM

Kendisi de geçmişte İYİ Parti’den istifa etmiş olan Aytunç Çıray, Kafkas Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Üyesi Cahit Kale’nin de istifa ettiğini duyurdu.

‘TEK TEK AYRILIYORLAR’

X hesabından paylaşımda bulunan Çıray, “Demokrasi mücadelesi için bir araya gelenler tek tek ayrılıyorlar. Kafkas Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Üyesi dostum Sn. Cahit Kale de İYİ Parti’den istifa etti” diyerek Kale’nin de istifasını duyurdu.

‘İSTİFA EDİYORUM’

Kale, istifa dilekçesinde, “Yaklaşan Genel Yerel Seçimleri ile ilgili beyanları benim siyasi anlayışıma uygun düşmediği için Genel Merkez yöneticilerin aldıkları politik tavrın partiye zarar vereceğine olan inancım gereği İYİ Parti İYİ Parti Ankara İli Çankaya İlçe Başkanlığındaki üyelik ile partideki tüm görevlerimden 13.11.2023 tarihi itibari ile kendi rızamla istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.

ART ARDA AYRILIŞ

Daha önce İyi Parti 27. Dönem Milletvekili Durmuş Yılmaz, İyi Parti’den istifa ettiğini sosyal medya hesabından paylaşarak “İyi Parti üyeliğimi sonlandırdım. Bilgilerinize” demişti. Ardından Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Bahadır Erdem partiden ayrıldı. Erdem, istifa açıklamasında, İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara’da da aday çıkarma kararının, “iki ilin muhalefette kalmasını riske attığını” vurguladı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Başa dön tuşu