SON DAKİKA
Tümü

Gündem

Anasayfa / Gündem / FLAŞ!.. TOPBAŞ’TAN AKP’YE VETO!..

FLAŞ!.. TOPBAŞ’TAN AKP’YE VETO!..

13 Eylül 2017 / Çarşamba 07:05

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, en son temmuz ayında toplanan mecliste kabul edilen 5 imar dosyasını veto etti. 


Veto yiyen imar değişiklikleri CHP’nin muhalefetine karşı AKP’nin evet oyları ile kabul edilmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin eylül ayı oturumları bir aylık aranın ardından önümüzdeki hafta başlayacak. Her ay meclis oturumundan bir hafta önce Kadir Topbaş imzası ile gönderilen “çağrı gündemi”nde bu ay çok ilginç bir detay dikkat çekti.

Topbaş tarafından veto edilen ve yeniden görüşülmek üzere meclise iade edilen dosyaların hepsi AKP’li meclis üyelerinin oyları, CHP’nin muhalefeti ile kabul edilmişti.
ÖZEL ORMANLAR PLANA GİRMİŞTİ

Topbaş’ın veto ettiği dosyaların ilk sırasında Pendik Gökçebeyli Mahallesi’ndeki 1/5000’lik nazım imar planlarına yapılan itirazlar yer aldı. Topbaş planda itirazlar üzerine yapılan tüm değişikliklerin yeniden incelenmesini istedi.
YOL İPTAL EDİLİP KONUT ALANINA ALINDI

Veto yiyen ikinci dosya da Beşiktaş Ortaköy’de 1641 metrekare büyüklüğünde olan konut, park ve yol alanında kalan parsel ile ilgiliydi. Plan değişikliği ile yol için ayrılan bölüm de maksimum yüksekliği 15.50 metre olacak şekilde konut alanına alındı. Hazırlanan raporda, Planlama Müdürlüğü Boğaziçi geri görünümünde kalan parseldeki değişikliğin, Boğaziçi Kanunu’na aykırı olduğunu vurgulamıştı.

PARK İMARA AÇILMIŞTI

Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanı ilan edilmesine ilişkin plan değişikliği de meclise iade edildi. Bu plan değişikliğine Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü yeşil alan miktarını azaltıp yapı ve nüfus yoğunluğunu arttırdığı için uygun bulmamıştı. Ulaşım Planlama Müdürlüğü de iptal edilen park alanına eşdeğer başka bir park alanı ayrılmadığı, yeni bir ulaşım talebi oluşturacağı için karşı çıkmıştı.

ANAOKULU YERİNE KONUT

Sarıyer Zekeriyaköy’de anaokulu yapılmak üzere ayrılmış “İkinci Derece Askeri Yasak Bölge” sınırlarında kalan yaklaşık 1000 metrekarelik parselin konut alanı ilan edilmesine ilişkin değişiklik de Topbaş tarafından veto edildi. 

Bayrampaşa’da 5 bin 500 metrekarelik 2 parsel için yapılan plan değişikliği de meclise iade edildi. Veto edilen plan değişikliği ile kamu sağlık alanı özel sağlık alanına dönüştürülmüştü.

Kaynak: Sözcü

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER