SON DAKİKA
Tümü

Kültür-Sanat

Anasayfa / Kültür-Sanat / KAHRAMAN KONUŞTU: “ZAVALLILAR, İNŞALLAH DÜZELİRLER”

KAHRAMAN KONUŞTU: “ZAVALLILAR, İNŞALLAH DÜZELİRLER”

2 Nisan 2018 / Pazartesi 01:27
Çanakkale...

KAHRAMAN: ‘UFAK TEFEK ŞEYLERİ POLEMİK KONUSU YAPMAK YANLIŞ’

KAHRAMAN: ‘ZAVALLILAR, İNŞALLAH DÜZELİRLER’

Dolmabahçe Sanat Merkezi’nde ‘Gelenekten Geleceğe Revnakın İzdüşümü’ sergisinin açılışını yapan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, TBMM’deki Çanakkale konulu gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkmasını engellediği iddialarını yanıtladı.

Televizyonda izlediği bir haberde Kastamonu’da öğrencilerin AVM’de sergiledikleri Çanakkale Türküsü etkinliği çok beğendiğini söyleyen Kahraman sonrasını şöyle anlattı:

’16 TANE HANIM VAR’

“Yapılacak şey ne? Sadece ve sadece Çanakkale türküsünün söylenmesi. Söyleyenler içinde 16 tane hanım var. Toplam 13 erkek var. 29 kişi salondalar. 9 tane askerimiz orda. Muhteşem bir program. Herkesin memnun kaldığı bir program. Arkasından şehitlik ruhuna sahip olmayan, Tarih duygusuna sahip olmayan, Çanakkale’nin manası bilmeyenler, Meclis Başkanı ne yaptı biliyor musunuz? Ne yaptı?”

“SAHNE YOK Kİ…”

“ Kadınları koymadı. Nasıl koymaz. O hanımlar ne? O sahnede. Sahne yok ki. Sahnede üç tane koltuk var. Orası sahne değil. Tiyatro eseri değil. Sadece türkünün söylendiği bir hadise. Devlet Tiyatrolarından istediğimiz de bu. Devlet tiyatrosu bildiri yayınladı. Meclis Başkanlığı anlattı. Fakat, var ya, ‘bizim çocuk bina okur, döner döner yine okur’. Duygu, dürüstlük, şahsiyet, haysiyet lazım. Müthiş bir faaliyet yaptık. Hiç ondan bahsetmek yok.

‘SEYİT ONBAŞI RUHU LAZIM’

” O istiklal savaşındaki o yiğit hanımlardansınız. Ama şehit Seyit onbaşı ruhu lazım. Her şeyi neden tutup da siyasi mülahazalarla bir taraflara çekiyoruz. Neden bütünleşmeyi sağlayıcı konularda bir arada olmuyoruz. Ha, bu bizim estetik eksikliğimden kaynaklanıyor olabilir. Türkiye’de satılmış yoktur. Aldatılmış vardır. Mühim olan diyalogdur, birbirini anlamaktır. Sanata değer vermektir. Sanatkar olsa insanlarımız böyle hadsizlik ve kabalığa gitmezler.”

‘UFAK TEFEK ŞEYLERİ POLEMİK KONUSU YAPMAK YANLIŞ’

“Sanata değer veren bir insanın nene hatunların, hanımların gerektiği yerde bulunması gerektiğine, gereken saygının gösterilmesine inanıyorsa, böyle ufak şeylere, polemik mevzusu haline getirmek yanlış. Diyalog, diyaloğu ne sağlar. Karşılıklı konuşma. Birbirine tahammül edeceğiz. Herkes illa benim gibi konuşmak zorunda değil. Demokrasi, Herkes hürdür.”

‘ZAVALLILAR, İNŞALLAH DÜZELİRLER’

“TV’de, gazetede okuduğum zaman kızmıyorum. Neden kızmıyorum. Acıdığımız için. Zavallılar, inşallah düzelirler. Bir bütünüz biz. Etle tırnağız. İşte ‘şu gazeteyi okudun mu’ Ben yürürüm, ileri, daha ilerilere. Kalkınacağız, birbirimize girmeyeceğiz. İlle bir 15 Temmuz olacakta mı kendimize geleceğiz? Beraber olacağız. Hür, müstakil. Kendi sanatına, değerine, tarihine saygılı olacağız.”

Kaynak: Sputnik News

POPÜLER HABER
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER