SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / KALBİMDE ÇARPINTI VAR DİYORSANIZ EĞER… BU HABER SİZE…

KALBİMDE ÇARPINTI VAR DİYORSANIZ EĞER… BU HABER SİZE…

13 Aralık 2017 / Çarşamba 12:28
Kalbin elektriksel sisteminde oluşan bozukluklar: Bu bozukluklar da ciddi çarpıntılara, aritmilere yol açabilir. Normal süreçte, kalbin bazı özel noktalarından elektrik akımı çıkar, belli yolları takip ederek kalp kaslarına gelir, orayı uyarır ve kalp atımına sebep olur.

İşte bu özel noktalarda veya ileti yollarında bozuklukların oluşması, bazı kısa devrelerin ortaya çıkması ciddi çarpıntılara ve aritmilere yol açar. Bu hastalarda sık sık ekstrasistoller yani erken atımlar olabileceği gibi, dakikada 200 ü geçen çarpıntılar yani taşikardiler de ortaya çıkar.

Bazen 200 – 250 ye varan taşikardiler, bayılma ve hatta hayati tehlike yaratabilirler. Bu hastalarda ilaç tedavisi veya sıkıntının ilerlemiş olduğu durumlarda, kardiyolojinin girişimsel yöntemleriyle tedavi edilebilirler. Kateter laboratuarında elektrofizyolojik çalışma ve bahsedilen kısa devrelerin yakılarak tedavisi, tamamen iyileşmeyi sağlamaktadır.

Sonuç olarak, çarpıntılar çok basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi bazı ciddi hastalıkların ilk habercisi de olabilirler. Başvurulan hastanelerde yapılan muayene ve tetkikler gerçek nedeni ortaya çıkartıp tam bir tedaviyi sağlayacaktır.

Kaynak: Haber Türk

Kalp ve Damar Cerrahisi Op.Dr. Bülent Polat kalp çarpıntısını ve nedenlerini anlattı.

Normal bir insan kalbi dakikada 60 – 80 defa atar, vücuda kanı pompalar. En az 50 atım, en fazla da 100 atım kabul edilebilir. Bir günde yaklaşık 80bin ile 100bin defa atan bir kalbimiz vardır. 
Bu kadar yoğun çalışan kalbin atışlarını hiçbir zaman hissetmeyiz. Eğer bir insan kalp atışlarını rahatsız edecek şekilde hissediyorsa, bu durum çarpıntı olarak tanımlanır.
İnsan kalbin atışlarını iki farklı şekilde hissedebilir. Bunlar: 1- Kalbin çok hızlı ve kuvvetli atması (genellikle dakikada 100’ün üzerinde olması taşikardi olarak isimlendirilir.
2- Kalbin düzensiz atması (aritmi olarak tanımlanır.)

Her iki durumda normal insanlarda dönem dönem rastlanabileceği gibi, bazı hastalıkların da habercisi olabilirler.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER