SON DAKİKA
Tümü

Foto Haber

Anasayfa / Foto Haber / KANSERLE SAVAŞAN 16 BESİN…

KANSERLE SAVAŞAN 16 BESİN…

8 Kasım 2017 / Çarşamba 08:23
Ananas: Ananasın içindeki “bromelain” maddesi özellikle akciğer, bağırsak, yumurtalık ve cilt kanserlerinde tümörlü hücrenin gelişimini engellemektedir.

Kuru baklagiller: Mercimek, nohut, kuru fasulye ve barbunya iyi lif kaynaklarıdır. Özellikle bağırsak kanseri için koruyucudur. Vücuda zarar veren maddelerle savaşırlar ve kan dolaşımına yardımcı olurlar. Haftada 2 kez tüketilebilir.

Kaynak: Yeniçağ

Kanserle savaşan 15 besin

Modern çağın kabusu olan kanser hastalığından korunmanın anahtarı sağlıklı ve dengeli beslenmek…

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve böylece kansere karşı vücudumuzun direncini artırmak için yemeniz gerekenleri Uz. Dyt. Sevil Ürer Vefalı sıraladı.

İşte doğal gücü ile sizi koruyacak 15 gıda…
Zerdeçal: Karaciğer, akciğer, kolon, mide, meme, yumurtalık, beyin ve lösemi gibi pek çok kanserde tümör hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Kanser hücrelerinin yaşamasını sağlayan enzimin aktivitesini azaltır. Safra arttırıcı etkisi nedeniyle safra taşı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Kara üzüm: Çekirdeği ve kabuğuyla beraber tüketildiğinde içeriğindeki “resveratrol” ile kanser yapıcı bileşikleri bloke edici özelliğe sahiptir. İnsan vücudunda kanser dokularının oluşumunu ve gelişimini engellemektedir.

POPÜLER VİDEO
POPÜLER GALERİ
POPÜLER HABER